CLUB PLAYER PROFILE

Caoimhe Gallagher PPS All Star 2012

Notice Board

Post Primary Schools

2012
Competitions:
Post Primary Schools Championships.
Junior A Connacht Semi finals:
25th January: Glenamaddy GAA Pitch Co. Galway.
Glenamaddy Community School Co. Galway 6-13 Holy Rosary Mountbellew Co. Galway 3-3, referee: Michael Lynott Galway.

27th January: Lisnamult Roscommon.
Convent of Mercy Roscommon Town 5-8 Scoil Mhuire Strokestown Co. Roscommon  0-1, referee: Francie Keane Roscommon.

Final: 10th February: Roscommon Gaels GAA Pitch Lisnamult Roscommon Town.
Glenamaddy Community School 2-9 Convent of Mercy Roscommon Town 2-4, referee John Niland Sligo. 
Tumble Jungle Connacht player of the match went to Louise Ward Glenamaddy Community School.

Senior A Connacht Semi finals:
16th January: Lisnamult Roscommon.
Holy Rosary Mountbellew Co. Galway 6-9 Convent of Mercy Roscommon Town 2-11, referee Des McEnery Westmeath.

25th January: Mount St. Michael Claremorris School Pitch Co. Mayo.
Mount St. Michael Claremorris Co. Mayo 3-8 St. Attractas Community School Tubbercurry Co Sligo 2-7, referee: P.J. Rabbitte Galway.

Final: 30th January Tuam Stadium Co. Galway.     
Holy Rosary Mountbellew Mount 4-8 St. Michael Claremorris 5-3, referee: Francie Keane Roscommon.
Tumble Jungle Connacht player of the match went to Shaunagh Jackson Holy Rosary captain.


Junior B Connacht Semi finals:
27th January: Gilmartin Park Kiltimagh Co. Mayo.
St. Brigids Convent of Mercy Tuam Co. Galway 7-11St. Marys Secondary School Ballina Co. Mayo 2-7, referee John Boyle Mayo.

30th January: Tuam Stars Co. Galway.
Presentation College Athenry Co.  Galway  4-8 Sacred Heart School Westport Co. Mayo 2-5, referee: Pat Costello.

Final: 11th February: Glenamaddy GAA Pitch Co. Galway.
St. Brigids Convent of Mercy Tuam 2-6 Presentation College Athenry 2-5, referee Gerry Carmody Mayo.
Tumble Jungle Connacht player of the match went to Darina Keane St. Brigids Convent of Mercy Tuam.


Senior B Connacht Final: 24th January: Glenamaddy GAA Pitch Co. Galway.
Presentation College Athenry Co. Galway 1-14 Scoil Mhuire Strokestown Co. Roscommon 2-8, referee: Michael Moran Mayo.
Tumble Jungle Connacht player of the match was Siobhan Gavin Presentation College Athenry.

 

Junior C Connacht Quarter finals:
17th January: Dunmore MacHales GAA Pitch Co. Galway.
Dunmore Community School Co. Galway 10-9 Mount St. Michael Claremorris Co. Mayo 4-2, referee Michael Carroll Roscommon.


19th January: Tuam Stars Tuam Co. Galway.
St. Louis Community School Kiltimagh Co. Mayo 10-13 Dominican College Galway 0-3, referee Francie Keane Roscommon.

Junior C Connacht Semi final:
31st January: Ballinlough GAA Pitch Co. Roscommon.
Carrick-on-Shannon Community School Co. Leitrim3-7  St. Louis Community School Kiltimagh 1-10 referee Michael Carroll Roscommon.

Dunmore Community School had a bye to the final.

Final: 7th February: Pairc Sean MacDiarmada Carrick-on-Shannon Co. Leitrim.
Carrick-on-Shannon Community School 1-4 Dunmore Community School 4-4, referee Gus Chapman Sligo.
Tumble Jungle Connacht player of the match was Kate MacDonnnell Dunmore Community School.


Senior C Connacht Quarter finals:
12th January: Swinford Amenity Park Co. Mayo.
Ursuline College Sligo 2-19 Scoil Muire & Padraig Swinford Co. Mayo 202, referee Francie Keane Roscommon.

St. Louis Community School Kiltimagh Co. Mayo gave Ballinamore Post Primary School Co. Leitrim a walkover.

Senior C Connacht Semi finals:
24th January: Ballinlough GAA Pitch Co. Roscommon.
Ballinamore Post Primary School Co. Leitrim 3-9 Dominican College Galway 2-4,  referee Michael Carroll Roscommon.

24th January: McHale Park Castlebar Co. Mayo.
Ursuline College Sligo 6-14 Colaiste Iognaid Galway 1-5 referee Mel Kenny Mayo.


Final: 1st February: Fenagh GAA Pitch Co. Leitrim.
Ursuline College Sligo 3-14 Ballinamore Post Primary School 3-2, referee Paul Fahy Roscommon.
Tumble Jungle Connacht player of the match was Emma Hansberry Ursuline College Sligo.

 

2011
Post Primary Schools Championships.
Junior A Connacht Semi finals:
19th January: Dr. Hyde Park Roscommon.
Scoil Mhuire Strokestown Co. Roscommon 3-9 Convent of Mercy Roscommon Town 3-6
Referee: Michael Carroll Roscommon.

1st February: Mountbellew Co. Galway.
Holy Rosary Mountbellew Co. Galway 3-5 Glenamaddy Community School Co. Galway 2-12, Referee: Michael Lynott Galway.

Final: 9th March Glenamaddy GAA Pitch.
Glenamaddy Community School 3-17 Scoil Mhuire Strokestown 3-11
Connacht player of the match went to Louise Ward Glenamaddy Community School
Referee: Mel Kenny Mayo.

All Ireland Semifinal: 2nd April, Toomevara Co. Tipperary.
Glenamaddy Community School 1-10 St Mary's Mallow Co. Cork 1-8
Referee: Garry Owen McMahon Dublin/Kildare/Monaghan.

All Ireland Final: 15th April Glenamaddy GAA Pitch Co. Galway.
Glenamaddy Community School 1-10 Scoil Mhuire Longford 4-8, Referee: Yvonne Duffy Cavan.

Senior A Connacht Semi finals:
26th January: St. Attractas Community School Pitch Co. Sligo.
St. Attractas Community School Tubbercurry Co Sligo 5-15 Presentation Currylea Tuam Co. Galway 4-5, Referee: Michael Moran Mayo.

27th January: Mount St. Michael Claremorris School Pitch Co. Mayo.
Mount St. Michael Claremorris Co. Mayo 4-11 Convent of Mercy Roscommon Town 3-7
Referee: Pat Costello Galway.

Final: 2nd March: Kilcoyne Park Tubbercurry Co. Sligo.  
St. Attractas Community School Tubbercurry 1-11 Mount St. Michael Claremorris Co. Mayo 2-5, Referee: Michael Lynott Galway.
Connacht player of the match went to Roisin Colleary St. Attractas Community School.

All Ireland Semifinal: 26th March, Nenagh Co. Tipperary.
St. Attractas Community School Tubbercurry 2-12 Colaiste na Sceilge Co. Kerry 3-13,
Referee: Pat Kehoe Carlow.

Junior B Connacht Semi finals:
2nd March: Castlerea GAA Pitch Co. Roscommon.
Ballinamore Post Primary Co. Leitrim 3-25 St. Brigids Convent of Mercy Tuam Co. Galway 3-4, Referee: Seamus Regan Roscommon.
7th March: Glencorrib GAA Co. Mayo.
Sacred Heart School Westport Co. Mayo 3-8 Colaiste Iognaid Galway 9-12, Referee: Francie Keane Roscommon.

Final: 15th March: Tuam Stadium Co. Galway.
Ballinamore Post Primary Co. Leitrim 2-9 Colaiste Iognaid Galway 3-7, Referee: Seamus Regan Roscommon.
Connacht player of the match was Laura O'Dowd Ballinamore Post Primary.

All Ireland Semifinal: 2nd April, Toomevara Co. Tipperary.
Colaiste Iognaid Galway City 0-2 Colaiste Dun Iascaigh Cahir Co. Tipperary 6-17,
Referee: Deirdre Kearney Offaly.

Senior B Connacht Semi finals:
26th January: Dr. Hyde Park Roscommon.
Scoil Mhuire Strokestown Co. Roscommon 1-15 St. Mary's Convent of Mercy Ballina Co. Mayo 2-10, Referee: Frank Coyne Galway.

27th January: Glenamaddy Co. Galway.
Glenamaddy Community School Co. Galway 0-6 Holy Rosary Mountbellew Co. Galway 7-15, Referee: Michael Lynott Galway.

Final: 24th February: Kilbride GAA Pitch Co. Roscommon.
Scoil Mhuire Strokestown 2-9 Holy Rosary Mountbellew 5-10, Referee: Michael Moran Mayo.
Connacht player of the match was Michelle Burke Holy Rosary Mountbellew.

All Ireland Semifinal: 26th March: Nenagh Co. Tipperary.
Holy Rosary Mountbellew 6-7 St Joseph's Abbeyfeale Co. Limerick 2-4, Referee: James Flood Wexford.

All Ireland Final: 9th April: Clan na Gael Johnstown Co. Roscommon.
Holy Rosary Mountbellew 1-10 Colaiste Íosagáin Stillorgan Co. Dublin 2-9, Referee: Richard O'Connor Tipperary.

Junior C Connacht Quarter finals:
7th March: Curry GAA Pitch Co. Sligo.
Mount St. Michael Claremorris Co. Mayo 2-10 St. Clares Comprehensive Manorhamilton Co. Leitrim 2-8, Referee: John Niland Sligo.

7th March: Gilmartin GAA Pitch Kiltimagh.
Ursuline College Sligo 3-17 St. Louis Community School Kiltimagh Co. Mayo 5-5,
Referee: John Boyle Mayo.

Junior C Connacht Semi finals:
11th March: Mount St. Michael School Pitch Co. Mayo.
Mount St. Michael Claremorris 4-8 Dunmore Community School Co. Galway 4-2, Referee: Francie Keane Roscommon.

14th March: Balla GAA Pitch Co. Mayo.
Ursuline College Sligo 1-10 Presentation College Athenry Co. Galway 6-8, Referee: John Boyle Mayo.

Final: 21st  March:.
Mount St. Michael Claremorris 3-9 Presentation College Athenry 4-8, Referee: Francie Keane Roscommon.
Connacht player of the match went Amy Bell Mount St. Michael Claremorris .

All Ireland Semifinal: 30th March, Templemore Co. Tipperary.
Presentation College Athenry 4-7 St Augustine's  Dungarvan Co. Waterford 2-6,
Referee: James Flood Wexford.

All Ireland Final: 16th April, Clan na Gael Johnstown Co. Roscommon.
Presentation College Athenry 2-10 St. Joseph's Navan Co. Meath 4-7, Referee: Paul Swift Monaghan.

Senior C Connacht Quarter finals:
31st January: Niall Walsh Pitch Ballygar Co. Galway.
Colaiste Mhuire Ballygar Co. Galway 0-2 Colaiste Iognaid Galway 8-13, Referee: Michael Lynott Galway.

1st February: Tuam Stars, Tuam Co. Galway.
St. Brigids Convent of Mercy Secondary School Tuam Co. Galway 2-8 Presentation College Athenry Co. Galway 5-9, Referee: Francie Keane Roscommon.

7th February: Kilbride GAA Pitch Co. Roscommon.
St. Joseph's Summerhill Athlone Co. Roscommon 2-10 Coola Post Primary Co. Sligo 6-4, Referee: Francie Keane Roscommon.

9th February: Kevinsfort Co. Sligo.
Ursuline College Sligo 2-15 St. Clares Manorhanilton Co. Leitrim 1-7, Referee: Gus Chapman Sligo.

Senior C Connacht Semi finals:
2nd March: Aughamore GAA Pitch Co. Mayo.
Coola Post Primary 2-3 Colaiste Iognaid Galway 10-7, Referee: John Boyle Mayo.

4th March: Aughamore GAA Pitch Co. Mayo.
Ursuline College Sligo 4-10 Presentation College Athenry 4-11, Referee: Johnny Burke Mayo.

Final: 11th March: Tuam Stadium Co. Galway.
Colaiste Iognaid Galway 3-6 Presentation College Athenry 5-9, Referee: Pat Costello Galway.
Connacht player of the match was Michelle Dunleavy Presentation College Athenry .

All Ireland Semifinal: 26th March: Mungret Co. Limerick.
Presentation College Athenry 2-8 Loretto Clonmel Co. Tipperary 3-6, Referee: Des McEnery Westmeath.

D Competition 11 a side :
Preliminary Rounds:
10th March: Boyle GAA Co. Roscommon
St. Tiernan's College Crossmolina Co. Mayo 0-7 Carrigallen Vocational School Co. Leitrim 5-13, Referee: Michael T. Brennan Roscommon.

14th March: Aughamore GAA Pitch Co. Mayo.
Mohill Community College Co. Leitrim 6-9 Colaiste Muire Tourmakeady Co. Mayo 1-5
Referee: John Niland Sligo.

Quarterfinals:
15th March: Davitts Ballindine GAA Pitch Co. Mayo
Colaiste Cholmcille Indreabhan Co. na Gaillimhe 1-3 Mercy College Sligo 7-9, Referee: Johnny Burke Mayo.

21st March: Glinsk GAA Pitch Co. Galway.
Carrigallen Vocational School Co. Leitrim 5-22 Colaiste Einde Salthill Galway 1-0, Referee: Sandra Shanagher Roscommon.

29th March: St. Dominins GAA Pitch Knockcroghery Co. Roscommon.
Gairmscoil Mhuire Athenry Co. Galway 1-1 Mohill Community College Co. Leitrim 13-14, Referee: Sandra Shanagher Roscommon.

Colaiste Chroi Mhuire An Spideal Co. na Gaillimhe gave Colaiste Iasaigh Easkey Co. Sligo a walkover.

Semi-finals:
7th April: Kesh GAA Pitch Co. Sligo.
Mohill Community College Co. Leitrim 5-14 Colaiste Iasaigh Easkey Co. Sligo 3-4, Referee: Michael T. Brennan Roscommon.

12th April: Kevinsfort Community Pitch Sligo.
Mercy College Sligo 4-8 Carrigallen Vocational School 5-10, Referee: Terence McShea Donegal.

Final: 17th April: Cloone GAA Pitch Co. Leitrim.
Carrigallen Vocational School 2-12 Mohill Community College 4-3, Referee: Paul Fahy Roscommon.
Connacht player of the match went to Kiara Keegan Mohill Community College.

Junior Group 2 C Connacht Preliminary Rounds:
3rd March: Castlerea GAA Pitch Co. Roscommon.
Mohill Community College Co. Leitrim 8-10 Balla Secondary School Co. Mayo 0-2, Referee: Francie Keane Roscommon.

3rd March: Elphin GAA Pitch Co. Roscommon.
Elphin Community School Co. Roscommon 0-5 Davitt College Castlebar Co. Mayo 7-4
Referee: Michael Clancy Leitrim.

8th March: Milltown GAA Pitch Co. Galway.
Castlerea Community School Co. Roscommon 6-10 Colaiste Chroi Mhuire Spideal Co. na Gaillimhe 1-1, Referee: Johnny Burke Mayo.

10th March: Mountbellew GAA Pitch Co. Galway.
Scoil Chuimsitheach Chiarain An Cheathru Rua Co. na Gaillimhe 4-8, 5-10 Ard Scoil Mhuire Ballinasloe Co. Galway 4-8, 4-11AET, Referee: Gerry Farragher Galway.

Quarter Finals:
24th March: O'Rourke GAA Pitch Castlerea Co. Roscommon.
Castlerea Community School 6-12 Colaiste Muire Ballymote Co. Sligo 1-3, Referee: Noel Finnigan Galway.

25th March: Crossmolina GAA Pitch Co. Mayo.
Davitt College Castlebar 3-6 Gortnor Abbey Crossmolina Co. Mayo 3-2, Referee: Michael Duffy Sligo.

25th March: Curry GAA Pitch Co. Sligo.
Mohill Community College 12-17 St. Brendan's College Belmullet Co. Mayo 0-1, Referee: John Niland Sligo.

7th April: Westport GAA Pitch Co. Mayo.
Scoil Chuimsitheach Chiarain An cheathru Rua Co. na Gaillimhe 3-7 St. Joseph's Secondary School Foxford Co. Mayo 10-8, Referee: Mel Kenny Mayo.

Semi-finals:
15th April: Davitt College School Pitch Castlebar Co. Mayo..
Davitt College Castlebar 2-8 Castlerea Community School 1-12, Referee: Michael Lynott Galway.

3rd May: Frenchpark GAA Pitch Co. Roscommon.
Mohill Community College 0-11 St. Joseph's Secondary School Foxford 9-12, Referee: Seamus Regan Roscommon.

Final: 9th May Moy Davitts Foxford Co. Mayo.
Castlerea Community School 5-3 St. Joseph's Secondary School Foxford 2-10, Referee: John Niland Sligo.
Connacht player of the match went to Laura Sweeney Castlerea Community School.

Senior Group 2 C Connacht Quarterfinals:
4th February: Belmullet GAA Pitch Co. Mayo.
St. Brendan's College Belmullet Co. Mayo 2-2 St. Joseph's Secondary School Foxford Co. Mayo 5-3, Referee: John Walker Mayo.

4th March: Ballina Showgrounds GAA Pitch Co. Mayo.
Ballyhaunis Community School Co. Mayo 7-16 Our Lady's Belmullet  Co. Mayo 3-3
Referee: Ray Devine Mayo.

4th March: Dunmore GAA Pitch Co. Galway.
St. Cuan's College Castleblakeney Co. Galway 3-14 Castlerea Community School Co. Roscommon 4-10, Referee: Michael Lynott Galway.

10th March: Davitts Ballindine GAA Pitch Co. Mayo.
Dominican College Galway 4-17 Mercy College Sligo 3-5, Referee: Gerard Canny Mayo.

Semifinals:
25th March: Ballinlough GAA Pitch Co. Roscommon.
St. Joseph's Secondary School Foxford 4-5 St. Cuan's College Castleblakeney 4-9
Referee: Francie Keane Roscommon.

30th March: Milltown GAA Pitch Co. Galway.
Ballyhaunis Community School 2-6 Dominican College Galway 4-9, Referee: Francie Keane Roscommon.

Final: 7th April: Monivea Abbey GAA Pitch  Co. Galway.
Dominican College Galway 3-16 St. Cuan's College Castleblakeney 4-8, Referee: P.J. Rabbitte Galway.
Player of the match went to Amy Rohan Dominican College Galway

U-14 Competition.
U-14 Division A Semifinals:
16th March: Mount St. Michael School Pitch Co. Mayo..
Glenamaddy Community School Co. Galway 8-11 Mount St. Michael Claremorris Co. Mayo 0-6, Referee: Francie Keane Roscommon.

5th April: Davitts Ballindine Co. Mayo.
Sacred Heart School Westport Co. Mayo 1-4 Presentation College Athenry Co. Galway 3-6, Referee: Francie Keane Roscommon..

Final: 10th May: Kenny Park Athenry Co. Galway.
Glenamaddy Community School 2-13 Presentation College Athenry 4-5, Referee: Frank Coyne Galway.
Connacht player of the match went to Louise Ward Glenamaddy Community School.

U-14 Division B
Quarterfinals:
22nd March: Oranmore GAA Pitch Co. Galway.
Calasanctius College Oranmore Co. Galway 3-3 Dominican College Galway 1-2
Referee: Pat Hansbury Galway.

23rd March: McHale GAA Pitch Castlebar Co. Mayo.
Davitt College Castlebar Co. Mayo 5-8 St. Attractas Community School Co. Sligo 1-8
Referee: Francie Keane Roscommon.

28th March: Cappagh GAA Pitch Galway.
Colaiste Iognaid Sea Road Galway 4-5 St. Brigids School Tuam Co. Galway 13-7
Referee: Pat Hansbury Galway.

8th April: Moy Davitts GAA Pitch Foxford Co. Mayo.
Abbey Community School Boyle Co. Roscommon 2-4 St. Joseph's Foxford Co. Mayo 7-15, Referee: Michael Duffy Sligo.

Semi Finals:
6th April: Tuam Stars Tuam Co. Galway.
St. Brigids School Tuam 3-7. 3-8 Davitt College Castlebar 3-7. 4-8 AET, Referee: Francie Keane Roscommon.

15th April: Milltown GAA Pitch Co. Galway.
Calasanctius College Oranmore 1-7 St. Joseph's Foxford  2-11, Referee: Francie Keane Roscommon.

Final: 12th May: Parke GAA Pitch Co. Mayo.
Davitt College Castlebar 1-7 St. Joseph's Foxford  3-10, Referee: John Boyle Mayo.
Connacht player of the match went to Kirsteen Sheeran Davitt College Castlebar.

U-14 Division C Semifinals:
Preliminary Round:
10th March: Sean O'Heslins Ballinamore Co. Leitrim.
Ballinamore Post Primary School Co. Leitrim 9-14 Coola Post Primary Co. Sligo 2-5
Referee: Gerry Sheridan Cavan.

16th March: Kevinsfort Sligo.
Ursuline College Sligo 0-3 Carrick-on-Shannon Community School Co. Leitrim 5-9,
Referee: Gus Chapman Sligo

Quarterfinals:
29th March: Dunmore MacHales GAA Pitch Co. Galway.
Dunmore Community School Co. Galway 9-15 Ballyhaunis Community School Co. Mayo 1-2, Referee: Johnny Burke Mayo.

29th March: Ballinlough GAA Pitch Co. Roscommon.
Holy Rosary College Mountbellew Co. Galway 5-12 Scoile Muire Swinford Co. Mayo 0-2, Referee: Francie Keane Roscommon.

30th March: Mountbellew GAA Pitch Co. Galway.
Gort Community School Co. Galway 0-2 Carrick-on-Shannon Community School Co. Leitrim 4-16, Referee: John Treacy Galway.

Semi Finals:
5th April: Pairc Sean Carrick-on-Shannon Co. Leitrm.
Holy Rosary College Mountbellew 1-10 Carrick-on-Shannon Community School 3-10
Referee: Paul Fahy Roscommon.

12th April: Frenchpark GAA Pitch Co. Roscommon.
Dunmore Community School 6-12 Ballinamore Post Primary School 3-3, Referee: Seamus Regan Roscommon.

Final: 6th May: Castlerea GAA Pitch Co. Roscommon.
Carrick-on-Shannon Community School 1-3 Dunmore Community School 4-6, Referee: Gerry Carmody Mayo.
Connacht player of the match Laura Ann Costello.

2010
Pat The Baker Post Primary Schools Championship.
We lost no school but gained two new schools in Galway for 2010, St. Killin's New Inn Ballinasloe and Clifden Community School Connemara. One school just took part in our blitz day instead of competitive games.

In Junior A we had only four schools where they played a double round and the top two met in the final.

Junior A Connacht Final:
15th March: Kilbride Co. Roscommon.
Scoil Mhuire Strokestown Co. Roscommom 0-13
Glenamaddy Community School Co. Galway 4-13
Pat The Baker player of the match went to Claire Gibbons Glenamaddy Community School.
Referee: John Niland Sligo.

All Ireland Semifinal: 10th April, St. Ryanaghs GAA Banagher Co. Offaly.
Glenamaddy Community School 0-10
St. Leo's Carlow 3-11
Referee: Garry Owen McMahon Kildare.

Senior A Connacht Semi finals:
23rd February: Tuam Stars Co. Galway.
Presentation Currylea Tuam Co. Galway 4-12
St. Joseph's Secondary School Castlebar Co. Mayo 3-6
Referee: John Niland Sligo.

24th February: St. Attractas Community School Tubbercurry Co. Sligo.
St. Attractas Community School Tubbercurry Co Sligo 7-9
Convent of Mercy Roscommon Town 1-3
Referee: Pat Costello Galway.

Final: 2nd March: Tuam Stadium Co. Galway.  
Presentation Currylea Tuam 3-11
St. Attractas Community School Tubbercurry 0-9
Pat The Baker player of the match went to Roisin Leonard Presentation Currylea Tuam.
Referee: Mel Kenny Mayo.

All Ireland Semifinal: 22nd March, St. Lomans Mullingar Co. Westmeath.
Presentation Currylea Tuam 2-7
St. Leo's Carlow 2-10
Referee: Liam McDonagh Sligo.

Junior B Connacht Semi finals:
23rd February: Gilmartin Park Kiltimagh Co. Mayo.
St. Mary's Convent of Mercy Ballina Co. Mayo 6-4
St. Brigids Convent of Mercy Tuam Co. Galway 3-6
Referee: Seamus Regan Roscommon.

10th March: Parke GAA Co. Mayo.
St. Attractas Community School Tubbercurry Co Sligo 5-20
Presentation College Headford Co. Galway 0-7
Referee: Michael Moran Mayo.

Final: 22nd March: Ballina Stephenites Co. Mayo.
St. Mary's Convent of Mercy Ballina 5-7
St. Attractas Community School Tubbercurry 4-9
Pat The Baker player of the match was Carol Hegarty St. Mary's Convent of Mercy Ballina.
Referee: P.J.Rabbitte.

All Ireland Semifinal: 17th April, Mullnahoran Co. Cavan.
St. Mary's Convent of Mercy Ballina 2-10
Eureka S.S, Kells Co. Meath 4-9
Referee: Pat Hansbury Galway.

Senior B Connacht Semi finals:
29th January: Mount St. Michael Claremorris Co. Mayo.
Mount St. Michael Claremorris Co. Mayo 0-9
Scoil Muire & Padraig Swinford Co. Mayo 0-4
Referee: Declan Corcoran Mayo.

2nd February: Glenamaddy Co. Galway.
Glenamaddy Community School Co. Galway 4-8
Holy Rosary Mountbellew Co. Galway 0-6
Referee: Pat Costello Galway.

Final: 22nd February: Tuam Stars.
Glenamaddy Community School 2-6
Mount St. Michael Claremorris 1-9
Pat The Baker player of the match was Nicola Ward Glenamaddy Community School.
Referee: Vivian Hardiman Roscommon.

Final Replay: 9th March: Davitts Ballindine Co. Mayo
Mount St. Michael Claremorris 0-11
Glenamaddy Community School 1-4
Pat The Baker player of the match was Sarah Tierney Mount St. Michael Claremorris.
Referee: Liam McDonagh Sligo.

All Ireland Semifinal: 25th March: Kilbride GAA Pitch Co. Roscommon.
Mount St. Michael Claremorris 2-13
Moate Community School Co. Westmeath 2-8
Referee: P.J.Rabbitte Galway.

All Ireland Final: 17th April: Pearse Park Longford.
Mount St. Michael Claremorris 1-15
St. Patrick's Acamady Dungannon Co. Tyrone 2-5
Tesco player of the match was Sarah Tierney Mount St. Michael Claremorris.
Referee: Pat Kehoe Carlow.

Junior C Connacht Quarter finals:
25th January: Milltown Co. Galway.
Ursuline College Sligo 3-8
Colaiste Iognaid Galway 1-11
Referee: Francie Keane Roscommon.

3rd February: St. Attractas School Pitch Tubbercurry Co. Sligo.
Mount St. Michael Claremorris Co. Mayo 2-12
St. Clares Comprehensive Manorhamilton Co. Leitrim 3-5
Referee: John Niland Sligo.

Junior C Connacht Semi finals:
4th March: Mount St. Michael School Pitch Claremorris Co. Mayo.
Mount St. Michael Claremorris 3-3
St. Joseph's Secondary School Castlebar Co. Mayo 2-8
Referee: Pat Costello Galway.
 
8th March: Gilmartin GAA Pitch Kiltimagh Co. Mayo.
Ursuline College Sligo 8-1
St. Louis Community School Kiltimagh Co. Mayo 4-6
Referee: Gerry Guinan Galway.

Final: 18th March: Swinford Amenity Park Co. Mayo.
St. Joseph's Secondary School Castlebar 2-7
Ursuline College Sligo 2-6
Pat The Baker player of the match went to Maria Walsh St. Joseph's Secondary School.
Referee: Gerry Guinan Galway.

All Ireland Semifinal: 16th April, St. Brigids Kiltoom Co. Roscommon.
St. Joseph's Secondary School Castlebar 0-8
Scoil Mhuire Trim Co. Meath 2-8
Referee: Gerry Carmody Mayo.

Senior C Connacht Quarter finals:
8th February: Mitchell Curley Kevinsfort Co. Sligo.
Ursuline College Sligo 6-13
St. Louis Community School Kiltimagh Co. Mayo 1-7
Referee: Vincent McMorrow Leitrim.

17th February: Cootehall Co. Roscommon.
Scoil Mhuire Strokestown Co. Roscommon 5-25
Coola Vocational School Co. Sligo 1-1
Referee: Seamus Mulhern Leitrim.

Senior C Connacht Semi finals:
25th February: Drumshanbo Co. Leitrim.
Ursuline College Sligo 7-10
Ballinamore Post Primary School Co. Leitrim 1-8
Referee: Gerry Sheridan Cavan.

25th February: Four Roads Co. Roscommom.
St. Joseph's Summerhill Athlone Co. Roscommon 3-3
Scoil Mhuire Strokestown 2-20
Referee: Pat Costello Galway.

Final: 5th March: Boyle GAA Pitch Co. Roscommon.
Scoil Mhuire Strokestown 4-14
Ursuline College Sligo 0-12
Pat The Baker player of the match was Laura Brudell Scoil Mhuire Strokestown.
Referee: Pat Costello Galway.

All Ireland Semifinal: 29th March: St. Loman's Mullingar Co. Westmeath.
Scoil Mhuire Strokestown 4-10
Loreto Balbriggan Dublin 2-11
Referee: Gerry Sheridan Cavan.

All Ireland Final: 17th April: Croagh Co. Limerick.
Scoil Mhuire Strokestown 4-14
Mercy Heights Skibberren Co. Cork 6-11
Referee: Sean Joy Kerry.

D Competition 11 a side:
Preliminary Rounds:
2nd February: Ballyheane Co. Mayo.
St. Mary's College Ballysodare Co. Sligo 4-4
Colaiste Cholmcille Indreabhan Co. na Gaillimhe 3-1
Referee: Michael McHale Mayo.

4th February: Ballyheane Co. Mayo.
Mercy College Sligo 7-10
Gairmscoil na bPiarsach Ros Muc Co. na Gaillimhe 3-14
Referee: Michael McHale Mayo.

Quarterfinals:
25th February: Cootehall Co. Roscommon.
Mohill Community College Co. Leitrim 4-3
St. Mary's College Ballysodare Co. Sligo 2-5
Referee: Eddie Heslin Roscommon.

1st March: Milltown Co. Galway.
Davitt College Castlebar Co. Mayo 2-1
Presentation College Athenry Co. Galway 5-18
Referee: Francie Keane Roscommon.

8th March: St. John's GAA Pitch Sligo.
Mercy College Sligo 5-10/6-12
Lough Allen College Drumkeerin Co. Leitrim 7-4/7-4 AET
Referee: Vincent McMorrow Leitrim.

St. Tierans College Crossmolina Co. Mayo had a bye to Semi Final.

Semi-finals:
15th March: Gilmartin GAA Pitch Kiltimagh Co. Mayo.
Presentation College Athenry 9-12
Mercy College Sligo 5-4
Referee: John Boyle Mayo.

16th March: Riverstown GAA Pitch Co. Sligo.
Mohill Community College 4-9
St. Tiernans Crossmolina Co. Mayo 4-4
Referee: Gus Chapman Sligo.

Final: 28th April: Athleague Co. Roscommon.
Presentation College Athenry 10-6
Mohill Community College 3-4
Pat The Baker player of the match went to Michelle Dunleavey Presentation College Athenry.
Referee: Liam Walsh Roscommon.

Junior Group 2 C Connacht Quarterfinals:
23rd February: Claregalway GAA Pitch Co. Galway.
Abbey Community School Boyle Co. Roscommon 4-6
Scoil Chuimsitheach Chiarain An Cheathru Rua Co. na Gaillimhe 4-8
Referee: Pat Hansbury Galway.

26th February: Ballinrobe Community School Pitch Co. Mayo.
St. Joseph's Foxford Co. Mayo 2-11
Dominican College Galway 3-18
Referee: Pat Costello Galway.

2nd March: Mountbellew GAA Pitch Co. Galway.
Mohill Community College Co. Leitrim 9-8
Colaiste Cholmcille Indreabhan Co. na Gaillimhe 2-5
Referee: Frank Coyne Galway.

25th March: Ballinlough GAA Pitch Co. Roscommon.
Ballyhaunis Community School Co. Mayo 4-21
St. Mary's Ballysodare Co. Sligo 2-2
Referee: Francie Keane Roscommon.

Semi-finals:
22nd March: Athleague Co. Roscommon.
Dominican College Galway 2-20
Mohill Community College 1-7
Referee: Liam Walsh Roscommon.

23rd April: Claregalway GAA Pitch Co. Galway.
Scoil Chuimsitheach Chiarain An cheathru Rua 2-8
Ballyhaunis Community School 2-13
Referee: Pat Hansbury Galway.

Final: 17th May Tuam Stars Co. Galway.
Ballyhaunis Community School 0-2
Dominican College Galway 3-12
Pat The Baker player of the match went to Tara Hession Dominican College Galway.
Referee: Michael Carroll Roscommon.

Senior Group 2 C Connacht Semi-finals:
5th March: Milltown GAA Pitch Co. Galway.
Scoil Chuimsitheach Chiarain An cheathru Rua Co. na Gaillimhe 4-10
St. Mary's Ballysodare Co. Sligo 1-6
Referee: Gerard Canny Mayo.

16th March: Moy Davitts GAA Foxford Co. Mayo.
Ballyhaunis Community School Co. Mayo 4-9
St. Joseph's Foxford Co. Mayo 2-8
Referee: Tommy Ward Mayo.

Final: 29th April: Claregalway Co. Galway.
Scoil Chuimsitheach Chiarain An cheathru Rua 3-8
Ballyhaunis Community School 0-7
Pat The Baker player of the match went to Cliodhna Ni Cheallaigh Scoil Chuimsitheach Chiarain An Cheathru Rua .
Referee: Francie Keane Roscommon.

U-14 Competition.
Division  A Semifinals:
12th March: Swinford Amenity Park Co. Mayo.
Sacred Heart Westport Co. Mayo 6-4
Convent of Mercy Roscommon 5-9
Referee: Michael Lynott Galway.

22nd March: Raheen Pitch Athenry Co. Galway.
Presentation College Athenry Co. Galway 4-8
Mount St. Michael Claremorrs Co. Mayo 1-3
Referee: Francie Keane Roscommon.

Final: 20th April: Kenny Park Athenry Co. Galway.
Presentation College Athenry 4-8
Convent of Mercy Roscommon 3-4
Pat The Baker player of the match went to Emilie Gavin Presentation College Athenry.
Referee: Gerard Canny Mayo.

U-14 Division B
Preliminary Rounds:
25th March: Kilbride Co. Roscommon.
St. Joseph's Foxford Co. Mayo 4-11
Ard Scoil Mhuire Ballinasloe Co. Galway 2-7
Referee: Anthony Mahady Roscommon.

16th April: Glenamaddy Co. Galway.
Scoil Mhuire Strokestown Co. Roscommon 2-6
Glenamaddy Community School Co. Galway 3-12
Referee: Gerard Canny Mayo.

23rd April: Kilteevan GAA Pitch Co. Roscommon.
Mohill Community College Co. Leitrim 6-12
St. Brigids School Tuam Co. Galway 4-1
Referee: Liam Walsh Roscommon.

23rd April: Davitt's Ballindine Co. Mayo.
Dominican College Galway 2-2
St. Mary's Secondary School Ballina Co. Mayo 5-18
Referee: Michael Carroll Roscommon.

Quarterfinals:
27th April: Ballina Stephenites Co. Mayo.
St. Mary's Secondary School Ballina 1-6
St. Louis Community School Kiltimagh Co. Mayo 8-10
Referee: Michael Duffy Sligo.

19th May: Fr. O'Hara Pitch Charlestown Co. Mayo.
St. Clare Manorhamilton Co. Leitrim 2-4
Glenamaddy Community School 5-14
Referee: John Niland Sligo.

5th May: St. Attractas Community School Tubbercurry Co. Sligo.
Mohill Community College 6-12
St. Attractas Tubbercurry Co. Sligo 5-6
Referee: John Niland Sligo.

8th September: Moy Davitts Foxford Co. Mayo.
St. Joseph's Foxford 0-15
Davitt College Castlebar Co. Mayo 1-5
Referee: John Boyle Mayo.

Semi Finals:
26th May: Gilmartin GAA Pitch Kiltimagh Co. Mayo.
St. Louis Community School Kiltimagh 2-7
Glenamaddy Community School 1-9
Referee: Mel Kenny Mayo.

14th September: Frenchpark GAA Pitch Co. Roscommon.
Mohill Community College 4-6
St. Joseph's Foxford 0-6
Referee: Seamus Regan Roscommon.

Final: 24th September: Frenchpark GAA Pitch Co. Roscommon.
St. Louis Community School Kiltimagh 2-15
Mohill Community College 2-7
Pat The Baker player of the match went to Elisha Lavelle St. Louis Community School Kiltimagh.
Referee: Seamus Regan Roscommon.

2009
Pat The Baker Post Primary Schools Championship.
We lost three schools in Galway for 2009 and we had an amalgamation of two schools in Leitrim which left us with 73 participating. Towards the end of the season a number of schools did not finish the league this was due to the internal problems in schools.

Junior A Connacht Semi Finals:
29th Jan: Glenamaddy Co. Galway.
Glenamaddy Community School Co. Galway 4-10
Dunmore Community School Co. Galway 0-9
Referee: Gerry Guinan Galway.

30th Jan: Kilbride Co. Roscommon.
Scoil Mhuire Strokestown Co. Roscommon 5-7
Convent Of Mercy Roscommon 0-1
Referee: Vivian Hardiman Roscommon.

Final: 6th Feb: Glenamaddy Co. Galway. 
Scoil Mhuire Strokestown 4-7
Glenamaddy Community School 2-8
Pat The Baker player of the match was Cait Mullooly Scoil Mhiue Strokestown.
Referee: Mel Kenny Mayo.

All Ireland Semifinal: 19th March Kingspan Breffni Park Co. Cavan.
Scoil Mhuire Strokestown 3-3
Loreto College Omagh Co. Tyrone 6-12
Referee: Paul Swift Monaghan.

Senior A Connacht Semi finals:
13th Jan: Dunmore Co. Galway.
Convent of Mercy Roscommon Town 5-17
Dunmore Community School Dunmore Co. Galway 2-3
Referee: Mel Kenny Mayo.

21st Jan: Brownsgrove Co. Galway.
Presentation Currylea Tuam Co. Galway 4-14
St. Attractas Community School Tubbercurry Co Sligo 4-9
Referee: Declan Corcoran Mayo.

Final: 30th Jan: Kilbride Co. Roscommon.  
Convent of Mercy Roscommon 4-15
Presentation Currylea Tuam 4-5
Pat The Baker player of the match went to Catriona Regan Convent of Mercy.
Referee: Declan Corcoran Mayo.

All Ireland Semifinal: 16th March, Virginia Co. Cavan.
Convent of Mercy Roscommon 4-18
St. Mary's Newry Co. Down 0-9
Referee: Gerry Sheridan Cavan.

All Ireland Final: 27th March, St. Rynaghs GAA Banagher Co. Offaly.
Convent of Mercy Roscommon 4-10
Loretto Fermoy Co. Cork 2-7
Pat The Baker player of the match went to Anna McCormack Convent of Mercy Roscommon.
Referee: Keith Tighe Dublin.
  
Junior B Connacht Semi finals:
19th  Jan: St. Attractas Co. Sligo.
St. Attractas Community School Tubbercurry Co Sligo 6-12
Presentation College Headford Co. Galway 2-2
Referee: Jimmy Foody Mayo.

9th Mar: St. Mary's Aughamore Co. Mayo.
Holy Rosary Mountbellew Co. Galway 4-15
St. Mary's Convent of Mercy Ballina Co. Mayo 0-5
Referee: Liam McDonagh Sligo.

Final: 13th Mar: Tourlestrane Co. Sligo.
St. Attractas Community School Tubbercurry 2-4
Holy Rosary Mountbellew 6-14
Pat The Baker player of the match was Shelly Burke Holy Rosary Mountbellew.
Referee: Mel Kenny Mayo.

All Ireland Semifinal: 31th March, Mullahoran Co. Cavan.
Holy Rosary Mountbellew 3-8
St. Catherine's Armagh 4-4
Referee: Gerry Sheridan Cavan.

All Ireland Final: 22nd April, Cappamore Co. Limerick.
Holy Rosary Mountbellew 6-13
St. Mary's Mallow C. Cork 5-12 AET
Pat The Baker player of the match was Shelly Burke Holy Rosary Mountbellew.
Referee: Keith Delahunty Tipperary.

Senior B Connacht Semi finals:
16th  Jan: Kiltimagh Co. Mayo.
Holy Rosary College Co. Galway 4-16
St. Mary's Ballina Co. Mayo 3-6
Referee: John Boyle Mayo.

16th Jan: Milltown Co. Galway.
Mount St. Michael Claremorris Co. Mayo 1-4
St. Joseph's Secondary School Castlebar Co. Mayo 5-8
Referee: Pat Costello Galway.

Final: 29th Jan: Balla Co. Mayo.
St. Joseph's Secondary School Castlebar 3-10
Holy Rosary College Mountbellew 2-5
Pat The Baker player of the match was Kathryn Sullivan St. Joseph's.
Referee: John Niland Sligo.

All Ireland Semifinal: 13th March, Devenish Co. Fermanagh.
St. Joseph's Secondary School Castlebar 3-6
St. Catherine's Armagh 2-6
Referee: John Niland Sligo.

All Ireland Final: 1st April, Clan Na Gael Johnstown Co. Roscommon.
St. Joseph's Secondary School Castlebar 5-13
Colaiste Dun Iascaigh Cahir Co. Tipperary 0-8
Pat The Baker player of the match was Kathryn Sullivan St. Joseph's.
Referee: Des McEnery Westmeath.

Junior C Connacht Quarter finals:
20th Jan: Ballyheane Co. Mayo.
Mount St. Michael Claremorris Co. Mayo 3-4
St. Joseph's Secondary School Castlebar Co. Mayo 2-8
Referee: Michael Moran Mayo.

2nd Semi Final Gortnor Abbey Crossmolina gave Calasanctius College Oranmore Co. Galway a walkover.

Junior C Connacht Semi finals:
4th Feb: Knockcroghery Co. Roscommon.
Calasanctius College Oranmore Co. Galway 6-18
Carrick-on-Shannon Community School Co. Leitrim 6-8
Referee: P. J. Shanagher Roscommon.
 
4th  Feb: Fr. O'Hara Pitch Charlestown Co. Mayo.
St. Joseph's Secondary School Castlebar 3-18
St. Joseph's Summerhill Athlone Co. Roscommon 1-2
Referee: John Niland Sligo.

Final: 25th Feb: Shrule Co. Mayo.
Calasanctius College Oranmore 6-13
St. Joseph's Secondary School Castlebar 3-13
Pat The Baker player of the match went to Catriona Foley Calasanctius College .
Referee: Vivian Hardiman Roscommon.

All Ireland Semifinal: 19th March, Kingspan Breffni Park Co. Cavan.
Calasanctius College Oranmore 3-7
St. Genevieve's Belfast Co. Antrim 4-9
Referee: Gerry Sheridan Cavan.

Senior C Connacht Quarter finals:
19th Jan: Mountbellew Co. Galway.
Scoil Mhuire Strokestown Co. Roscommon 5-15
Ballinrobe Community School Co. Mayo 0-2
Referee: P.J. Rabbitte Galway.

22nd Jan: Kilbride Co. Roscommon.
Calasanctius College Oranmore Co. Galway 5-11
St. Clares Manorhamilton Co. Leitrim 5-3
Referee: Vivian Hardiman Roscommon.

Senior C Connacht Semi finals:
30th Jan: Milltown Co. Galway.
Calasanctius College Oranmore (4-9) 4-13
Scoil Muire & Padraig Swinford Co. Mayo (3-12) 5-17 AET
Referee: Gerard Hayes Roscommon.

26th Jan: Kiltimagh Co. Mayo.
St. Louis Community School Kiltimagh Co. Mayo 0-5
Scoil Mhuire Strokestown Co. Roscommon 9-14
Referee: Pat Costello Galway.

Final: 13th Feb: Kilbride Co. Roscommon .
Scoil Mhuire Strokestown 4-8
Scoil Muire & Padraig Swinford 6-2
Pat The Baker player of the match was Maebh Holmes Scoil Mhuire Strokestown.
Referee: Pat Costello Galway.

Final Replay: 6th Mar: Swinford Amenity Park Co. Mayo.
Scoil Muire & Padraig Swinford 1-10
Scoil Mhuire Strokestown 0-10
Pat The Baker player of the match was Melissa Coleman Scoil Muire & Padraig  Swinford.
Referee: Michael Duffy Sligo.

All Ireland Semifinal: 12th March, Ballyshannon Co. Donegal.
Scoil Muire & Padraig Swinford 3-9
Holy Cross Strabane Co. Tyrone 0-9
Referee: Paul Swift Monaghan.

All Ireland Final: 27th March, St. Rynaghs GAA Banagher Co. Offaly.
Scoil Muire & Padraig Swinford (3-8) 3-8
St. Joseph's Abbeyfeale Co. Limerick (4-5) 4-8 AET
Referee: James Flood Wexford.

D Competition 11 a side :
Quarterfinals:
30th March, Ballinlough Co. Roscommon.
St. Cuans Castleblakeney Ballinasloe Co. Galway 6-5
Elphin Community School Co. Roscommon 2-10
Referee: Tommy Ward Mayo.

2nd April, Davitts/Ballindine Co. Mayo.
Scoil Chuimsitheach Chiarain An Cheathra Rua Co. na Gaillimhe 4-20
Davitt College Castlebar Co. Mayo 0-2
Referee: Francie Keane Roscommon.

24th April, Tulsk Co. Roscommon.
Carrigallen Vocational School Co. Leitrim 4-7
Colaiste na Coiribe Galway 2-5

Colaiste Chroi Mhuire An Spideal Co. na Gaillimhe gave St. Tiernans Crossmolina Co. Mayo a walkover.

Semi-finals:
30th April, Eire Og Creastwood Galway.
St. Cuans Castleblakeney Ballinasloe 5-12
Scoil Chuimsitheach Chiarain An Cheathra Rua  3-9
Referee: Mick Burke Galway.

5th May, Ballyfarnan Co. Roscommon.
Carrigallen Vocational School 4-10
St. Tiernans Crossmolina Co. Mayo 3-9
Referee: Ted Maloney Sligo.

Final: 11th May, Knockcroghery Co. Roscommon.
St. Cuans Castleblakeney Ballinasloe 3-6
Carrigallen Vocational School 2-5
Pat The Baker player of the match went to Aine Tully St. Cuans Castleblakeney Ballinasloe.
Referee: P.J. Shanagher Roscommon.

Junior Group 2 C Connacht Quarterfinals:
13th March: Ballinrobe Community School.
Colaiste na Coiribe Galway 6-7
Santa Maria Louisburgh Co. Mayo 1-2
Referee: Padraic Costello Mayo.

20th March: Milltown Co. Galway.
Castlerea Community School Co. Roscommon 7-13
Colaiste Cholmcille Indreabhan Co. na Gaillimhe 1-4
Referee: John Boyle Mayo.

An Spideal Co. na Gaillimhe gave Abbey Boyle a walkover.

St. Cuans Castleblakeney Co. Galway had a bye to Semi Final.

Semi-finals:
24th April, Eire Og Crestwood Galway.
St. Cuans Castleblakeney 6-13
An Spideal 0-1
Referee: Mick Burke Galway.

22nd April, Milltown Co. Galway.
Colaiste na Coiribe 3-3
Castlerea Community School 5-7
Referee: Michael McHale Mayo.

Final: 13th May, Williamstown Co. Galway.
St. Cuans Castleblakeney 3-6
Castlerea Community School 2-6
Pat The Baker player of the match went to Emma Naughton St. Cuans Castleblakeney.
Referee: Mel Kenny Mayo.

Senior Group 2 C Connacht Semi-finals:
11th March, Swinford Amenity Park Co. Mayo.
Balla Secondary School Co. Mayo 4-7
Ursuline College Sligo 3-6
Referee: P.J. Rabbitte Galway.

11th March, Ballymote Co. Sligo.
Drumshanbo Vocational School Co. Leitrim 7-6
St. Mary's Ballysadare Co. Sligo 3-4
Referee: Jimmy Foody Mayo.

Final: 20th March, Ballinlough Co. Roscommon.
Drumshanbo Vocational School 2-4
Balla Secondary School 2-3
Pat The Baker player of the match went to Aine Tighe Drumshanbo Vocational School.
Referee: Gerry Guinan Galway.

First year competition.
Division  A Semifinals:
11th March, Swinford Amenity Park Co. Mayo.
Ursuline College Sligo 0-9
Calasanctius College Oranmore Co. Galway 1-5
Referee: John Boyle Mayo.

31st March, Ballindine Co. Mayo.
Colaiste Iognaid Galway 6-7
Sacred Heart Westport Co. Mayo 6-5
Referee: Francie Keane Roscommon.

Final: 14th  May, Ballindine Co. Mayo.
Ursuline College Sligo 4-10
Colaiste Iognaid Galway 2-7
Pat The Baker player of the match went to Mary O'Hara Ursuline College Sligo
Referee: Michael Moran Mayo.

U-14 Division B
Preliminary Rounds:
13th Feb: Ballintubber Co. Roscommon.
Ballinamore Community School Co. Leitrim 3-9
St Louis Community School Kiltimagh Co. Mayo 2-9
Referee: Noel Finnigan Galway.

10th Fer: Kilbride Co. Roscommon.
Scoil Mhuire Strokestown Co. Roscommon 4-3
Scoil Muire Swinford Co. Mayo 2-5
Referee: Sean Flanagan Roscommon.

Quarterfinals:
25th Feb: Curry Co. Sligo.
St. Clare Manorhamilton Co. Leitrim 1-13
St. Brigids Convent of Mercy Tuam Co. Galway 6-7
Referee: John Niland Sligo.

Cloaiste Muire Tourmakeady Co. Mayo gave a walkover to St. Mary's Convent of Mercy Ballina Co. Mayo.

3rd March: Niall Walsh Memorial Pitch Ballygar Co. Galway.
Ballinamore Post Primary School Co. Leitrim 12-10
Scoil Chuimsitheach Chiarain An Cheathra Rua Co. na Gaillimhe 2-4
Referee: P.J. Shanagher Roscommon.

13th March: Ballinlough Co. Roscommon.
Scoil Mhuire Strokestown Co. Roscommon 4-16
Presentation College Headford Co. Galway 4-4
Referee: Tommy Ward Mayo.

Semi Finals:
13th March: Swinford Amenity Park Co. Mayo.
Ballinamore Post Primary School 2-9
St. Mary's Convent of Mercy Ballina 3-1
Referee: Francie Keane Roscommon.

27th March: Tuam Stars Pitch.
St. Brigids Convent of Mercy Tuam 4-4
Scoil Mhuire Strokestown 0-6
Referee: John Boyle Mayo.

Final: 1th April: St. Dominics Knockcroghery Co. Roscommon.
Ballinamore Post Primary School 4-13
St. Brigids Convent of Mercy Tuam 2-5
Pat The Baker player of the match went to Laura O'Dowd Ballinamore Post Primary School.
Referee: P.J. Shanagher Roscommon. 
 

 

Connacht Pat The Baker Post Primary School Championship 2008 Results

Junior A Connacht Semi Finals:
Dunmore Community School Co. Galway 7-7
Scoil Mhuire Strokestown Co. Roscommon 2-5

Holy Rosary College Co. Galway 4-6
Presentation Currylea Tuam Co. Galway 10-8

Final:
Dunmore Community School 2-11
Presentation Currylea Tuam 1-3

All Ireland Semifinal:
Dunmore Community School 4-13
Loretto Secondary School Fermoy Co. Cork 3-10

All Ireland Final:
Dunmore Community School 3-10
Loretto College Omagh Co. Tyrone 3-12

Senior A Connacht Semi finals:
Presentation Currylea Tuam Co. Galway 4-6
Convent of Mercy Roscommon Town 3-8

Dunmore Community School Dunmore Co. Galway 3-11
St. Attractas Community School Tubbercurry Co Sligo 1-15

Final:
Presentation Currylea Tuam 3-16
Dunmore Community School 3-4

All Ireland Semifinal:
St. Mary's Mallow Co. Cork 3-13
Presentation Currylea Tuam 2-9

Junior B Connacht Semi finals:
Ballinamore Community School Co. Leitrim 4-7
St. Brigids Tuam Co. Galway 1-3

Sacred Heart School Westport Co. Mayo 4-6
Glenamaddy Community School Co. Galway 10-5


Final:
Glenamaddy Community School 2-5
Ballinamore Community School 0-8

All Ireland Semifinal:
Glenamaddy Community School 6-2
John The Baptist Limerick 1-16

All Ireland Final:
Glenamaddy Community School 1-9
St. Mary's Newry Co. Down 3-10

Senior B Connacht Semi finals:
Holy Rosary College Co. Galway 1-6
St. Joseph's Secondary School Castlebar Co. Mayo 6-5

Presentation College Headford Co. Galway 7-14
Coola Post Primary School Co. Sligo 3-6

Final:
Presentation College Headford 3-7
St. Joseph's Secondary School Castlebar 3-6

All Ireland Semifinal:
St. Joseph's Castleisland Co. Kerry 2-22
Presentation College Headford 1-7

Junior C Connacht Quarter finals:
Mount St. Michael Claremorris Co. Mayo 8-12
Scoil Chuimsitheach Chairin An Cheathru Rua Co. Galway 1-2

Calasanctius College Oranmore Co. Galway (2-19) 3-22 AET
Ursuline College Sligo (6-7) 7-8 AET

Junior C Connacht Semi finals:
Scoil Muire Swindford Co. Mayo 1-7
Mount St. Michael Claremorris 2-3

St. Joseph's Secondary School Castlebar Co. Mayo 6-9
Calasanctius College Oranmore 4-10

Final:
Scoil Muire Swindford 4-6
St. Joseph's Secondary School Castlebar 0-9

All Ireland Semifinal:
Scoil Muire Swindford 4-9
Scoil Mhuire Ennistymon Co. Clare 2-4

All Ireland Final:
Scoil Muire Swindford 6-10
De La Salle Carlow 3-0

Senior C Connacht Quarter finals:
Scoil Muire Swindford Co. Mayo 4-4
Calasanctius College Oranmore Co. Galway 2-6

Mount St. Michael Claremorris Co. Mayo 4-8
Gortnor Abbey Jesus & Mary Crossmolina Co. Mayo 2-2

Senior C Connacht Semi finals:
Ballinamore Post Primary Co. Leitrim 3-13
Scoil Muire Swindford 0-2

Mount St. Michael Claremorris Co. Mayo 2-8
Scoil Mhuire Strokestown Co. Roscommon 2-3

Final:
Mount St. Michael Claremorris 1-10
Ballinamore Post Primary 1-6

All Ireland Semifinal:
John The Baptist Limerick 1-16
Mount St. Michael Claremorris 2-8

Junior Group 2 C Connacht Quarterfinals:
Carrigallen Vocational School Co. Leitrim 2-4
St. Cuain's Castleblankeney Ballinasloe Co. Galway 1-5

Jesus & Mary Secondary School Salerno Galway 4-9
Castlerea Community School Co. Roscommon 3-11

St. Clares Manorhamilton Co. Leitrim 5-15
Santa Maria Louisburgh Co. Mayo 2-1

St. Marys Ballysadare Co. Sligo 7-25
Our Lady's Belmullet Co. Mayo 1-2

Semi-finals:
St. Clares Manorhamilton 1-11
Carrigallen Vocational School 1-9 AET

Jesus & Mary Secondary School Salerno 3-2
St. Marys Ballysadare 1-7

Final:
St. Clares Manorhamilton 4-19
Jesus & Mary Secondary School Salerno 6-8

Senior Group 2 C Connacht Semi-finals:
St. Clares Manorhamilton Co. Leitrim 3-13
Balla Secondary School Co. Mayo 3-9

Castlerea Community School Co. Roscommon 4-9
St. Mary's Ballysadare Co. Sligo 3-9

Final:
St. Clares Manorhamilton 5-12
Castlerea Community School 1-10

D Competition:
Preliminary Round.
Mohill Vocational School Co. Leitrim 7-17
Moyne College Ballina Co. Mayo 1-4

Quarterfinals:
Gairmscoil Mhuire Athenry Co. Galway 2-6
Scoil Chuimsitheach Chiarain An Cheathra Rua Co. na Gaillimhe 3-2

Drumshanbo Vocational School Co. Leitrim 5-13
Colaiste Chomain Rossport Co. Mayo 1-4

Colaiste Chroi Mhuire An Spideal Co. na Gaillimhe 10-6
St. Cuain's Castleblankeney Ballinasloe Co. Galway 4-9

Colaiste Iasaigh Co. Sligo 9-11
Mohill Vocational School 3-6

Semi-finals:
Colaiste Iasaigh 5-13
Gairmscoil Mhuire Athenry 2-0

Drumshanbo Vocational School 7-11
Colaiste Chroi Mhuire An Spideal 3-4

Final:
Drumshanbo Vocational School 4-12
Colaiste Iasaigh 1-7

First year competition.
Division 1 A Semifinals:
Colaiste Iognaid Galway 4-9
Mount St. Michael Claremorris Co. Mayo 4-2

Sacred Heart Westport Co. Mayo 5-6
Presentation College Tuam Co. Galway 1-5

Final:
Colaiste Iognaid Galway 1-19
Sacred Heart Westport 2-3

Division 2 A
Preliminary Rounds:

St. Mary's Convent of Mercy Ballina Co. Mayo 2-6
St. Attractas Community School Tubbercurry Co. Sligo 0-2

Ursuline College Sligo 5-5
Ballyhaunis Community School Co. Mayo 2-1

Colaiste Chroi Mhuire An Spideal Co. na Gaillimhe gave Holy Rosary Mountbellew Co. Galway a walkover.
St. Raphaels Loughrea Co. Galway gave Presentation College Headford Co. Galway a walkover.

Quarterfinals:
Presentation College Headford 4-12
St. Brigids Convent of Mercy Tuam Co. Galway 2-1

Holy Rosary Mountbellew 7-17
Dunmore Community School Co. Galway 0-1

Ursuline Sligo 1-16
Castlerea Community School Co. Roscommon 3-6

St. Mary's Convent of Mercy Ballina 4-4
Ballinamore Post Primary Co. Leitrim 3-4

Semi Finals:
St. Mary's Convent of Mercy Ballina 5-5
Presentation College Headford 4-4

Ursuline Sligo 4-6
Holy Rosary Mountbellew 2-3

Final:
St. Marys Ballina 7-1
Ursuline Sligo 5-7

Final Replay:
Ursuline Sligo 3-9
St. Marys Ballina 3-1


 



Upcoming Events

NOTICE BOARD