CLUB PLAYER PROFILE

Elaine McGovern Jnr Club Captain 2013

Notice Board

Galway Fixtures and Results

COUNTY GALWAY LADIES TEAMS - CHAMPIONSHIP 2012

 

Senior Championship:

Intermediate Championship:

Junior A Championship:

Caherlistrane

An Fhairche (Clonbur)

An Spidéal-St. Michaels

Caltra-Cuans

Claregalway (A)

Annaghdown

Corofin (A)

Glenamaddy-Williamstown

Corofin (B)

Dunmore

Killannin

Menlough-Skehana

Gráinne Mhaols

Kilkerrin-Clonberne (A)

Monivea-Abbey

St. Brendan's

Milltown

Mountbellew-Moylough

 

Tuam-Cortoon

Naomh Anna, Leitir Móir

 

 

 

Junior B Championship:

Junior C Championship:

Junior D Championship:

Bearna

Beagh

An Cheathrú Rua (Carraroe)

Glinsk

Kilkerrin-Clonberne (B)

Ballinasloe

Maigh Cuilinn (Moycullen)

Micheál Breathnachs

Craughwell

Salthill-Knocknacarra

Na Piarsaigh

Claregalway (B)

St. Gabriel's

 

Kilconly

St. Mary's

 

Naomh Mhuire

 

 

Renmore

 

 

St. Brendan's (B)

 

 

 

Mairead Meehan Cup & Shield  Minor B Championship

Mairead Meehan Cup & Shield  Minor B Championship (contd)

Minor C Championship:

Annaghdown

Maigh Cuilinn (Moycullen)

An Fhairche (Clonbur)

Caltra-Cuans

Mountbellew-Moylough

Caherlistrane

Claregalway

Naomh Anna, Leitir Móir

Clarinbridge

Corofin

Naomh Mhuire (Oranmore)

Dunmore

Glenamaddy-Williamstown

Tuam-Cortoon

Menlough-Skehana

Kilkerrin-Clonberne

Salthill-Knocknacarra

Milltown

 

 

St. Brendan's

 

 

 

 

 

 

Minor D Championship:

Under 16 A Championship:

Under 16 B Championship:

Ballinasloe

Annaghdown

Ballinasloe

Killannin

Claregalway Green

Caltra-Cuans

Monivea-Abbey

Corofin

Glenamaddy-Williamstown

St. Gabriel's

Kilkerrin-Clonberne

Menlough-Skehana

St. Mary's

Maigh Cuilinn (Moycullen)

Micheál Breathnachs

St. Michaels

Naomh Mhuire (Oranmore)

Milltown

 

Salthill-Knocknacarra

Mountbellew-Moylough

 

Tuam-Cortoon

St. Mary's

 

 

 

Under 16 C Championship:

Under 16 D Championship:

Under 14 A Championship:

An Cheathrú Rua (Carraroe)

Bearna

Annaghdown

An Fhairche (Clonbur)

Glinsk

Claregalway Green

Caherlistrane

Gráinne Mhaols

Corofin

Claregalway Gold

Monivea-Abbey

Killannin

Dunmore

Na Piarsaigh

Kilkerrin-Clonberne

Killannin

St. Brendan's

Maigh Cuilinn (Moycullen)

Naomh Anna, Leitir Móir

St. Fursey's

Michael Breathnachs

St. Michael's

St. Gabriel's

Salthill-Knocknacarra

 

 

 

Under 14 B Championship:

Under 14 C Championship:

Under 14 D Championship:

Ballinasloe

Bearna

An Cheathrú Rua (Carraroe)

Caltra-Cuans

Caherlistrane

An Fhairche (Clonbur)

Glenamaddy-Williamstown

Craughwell

Claregalway Gold

Menlough-Skehana

Dunmore

Glinsk

Naomh Anna, Leitir Móir

Mountbellew-Moylough

Gráinne Mhaols

Naomh Mhuire (Oranmore)

Milltown

Monivea-Abbey

St. Mary's

St. Brendan's

St. Gabriel's

Tuam-Cortoon

St. Fursey's

St. Michaels

 

 

 

 

Under 12 Championship:

 

 

Teams to be determined by Final

 

 

Zonal League Table Placings.

 

COUNTY GALWAY LADIES TEAMS - LEAGUE 2012

 

Adult League - Division 1:

Adult League - Division 2:

Adult League - Division 3:

An Fhairche (Clonbur)

Bearna

Annaghdown

Caltra-Cuans

Caherlistrane

Killannin

Claregalway

Glenamaddy-Williamstown

Menlough-Skehana

Corofin

Glinsk

Monivea-Abbey

Dunmore

Gráinne Mhaols

Salthill-Knocknacarra

Kilkerrin-Clonberne (A)

Mountbellew-Moylough

St. Gabriel's

Milltown

Naomh Anna, Leitir Móir

St. Mary's

St. Brendan's

Tuam-Cortoon

An Spidéal-St. Michaels

 

 

 

Adult League - Division 4: North

Adult League - Division 4: West

Under 16 League - Division 1:

Ballinasloe

An Cheathrú Rua (Carraroe)

Annaghdown

Beagh

Craughwell

Claregalway Green

Claregalway

Maigh Cuilinn

Corofin

Corofin (B)

Micheál Breathnachs

Kilkerrin-Clonberne

Kilconly

Na Piarsaigh

Maigh Cuilinn (Moycullen)

Kilkerrin-Clonberne (B)

Naomh Mhuire

Naomh Mhuire (Oranmore)

St. Brendan's

Renmore

Tuam-Cortoon

 

 

 

 

 

 

Under 16 League - Division 2:

Under 16 League - Division 3

Under 16 League - Division 4

Ballinasloe

An Cheathrú Rua (Carraroe)

Bearna

Caltra-Cuans

An Fhairche (Clonbur)

Glinsk

Glenamaddy-Williamstown

Caherlistrane

Gráinne Mhaols

Menlough-Skehana

Claregalway Gold

Monivea-Abbey

Micheál Breathnachs

Dunmore

Na Piarsaigh

Milltown

Killannin

St. Brendan's

Mountbellew-Moylough

Naomh Anna, Leitir Móir

St. Fursey's

St. Mary's

St. Michaels

St. Gabriel's

 

 

 

Under 14 League - Division 1:

Under 14 League - Division 2:

Under 14 League - Division 3:

Annaghdown

Ballinasloe

Bearna

Claregalway Green

Caltra-Cuans

Caherlistrane

Corofin

Glenamaddy-Williamstown

Craughwell

Killannin

Menlough-Skehana

Dunmore

Kilkerrin-Clonberne

Naomh Anna, Leitir Móir

Milltown

Maigh Cuilinn (Moycullen)

Naomh Mhuire (Oranmore)

Mountbellew-Moylough

Micheál Breathnachs

St. Mary's

St. Brendan's

Salthill-Knocknacarra

Tuam-Cortoon

St. Fursey's

 

 

 

Under 14 League - Division 4:

Under 12- A League

Under 12 League - Zone A:

An Cheathrú Rua (Carraroe)

Annaghdown

An Cheathrú Rua (Carraroe)

An Fhairche (Clonbur)

Corofin Emeralds

An Fhairche (Clonbur)

Claregalway Gold

Claregalway Green

Bearna

Glinsk

Kilkerrin-Clonberne

Gráinne Mhaols

Gráinne Mhaols

Salthill-Knocknacarra

Killannin

Monivea-Abbey

Tuam-Cortoon

Maigh Cuilinn (Moycullen)

St. Gabriel's

 

Micheál Breathnachs

St. Michaels

 

Naomh Anna, Leitir Móir

 

 

 

Under 12 League - Zone B:

Under 12 League - Zone C:

Under 12 League - Zone D:

Ballinasloe

Claregalway Gold

Caherlistrane

Caltra-Cuans

Corofin Ambers

Dunmore

Mountbellew-Moylough

Craughwell

Glenamaddy-Williamstown

St. Brendan's

Menlough-Skehana

Milltown

St. Gabriel's

Monivea-Abbey

St. Fursey's

St. Mary's

Naomh Mhuire

Tuam-Cortoon B

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

COUNTY GALWAY LADIES ADULT LEAGUE 2012

 

N.B. 1st named Team at Home

(Games to be played on or before date specified)

 

Division 1

Round 1: Monday April 9th                                       Round 2: Sunday April 22nd

 

Claregalway

V

St. Brendan's

 

Caltra-Cuans

V

Milltown

An Fhairche

V

Caltra-Cuans

 

Claregalway

V

Kilkerrin-Clonberne

Milltown

V

Corofin

 

St. Brendan's

V

Dunmore

Dunmore

V

Kilkerrin-Clonberne

 

An Fhairche

V

Corofin

Round 3: Sunday May 13th                                       Round 4: Sunday May 20th

 

Corofin

V

Claregalway

 

Corofin

V

Dunmore

Dunmore

V

An Fhairche

 

Kilkerrin-Clonberne

V

Milltown

Kilkerrin-Clonberne

V

Caltra-Cuans

 

St. Brendan's

V

An Fhairche

St. Brendan's

V

Milltown

 

Claregalway

V

Caltra-Cuans

 

 

Round 5: Sunday July 29th                                      Round 6: Sunday August 26th

 

Milltown

V

Claregalway

 

Claregalway

V

Dunmore

An Fhairche

V

Kilkerrin-Clonberne

 

Kilkerrin-Clonberne

V

St. Brendan's

Dunmore

V

Caltra-Cuans

 

Milltown

V

An Fhairche

Corofin

V

St. Brendan's

 

Caltra-Cuans

V

Corofin

 

 

Round 7: Sunday September 9th

 

An Fhairche

V

Claregalway

 

Corofin

V

Kilkerrin-Clonberne

Caltra-Cuans

V

St. Brendan's

 

Dunmore

V

Milltown

 

 

League Final (Mullarkey Cup)

Sunday October 7th - Provisional

 

 

 

1st 

V

2nd

 

 

 

 

Shield Final

Sunday October 7th - Provisional

 

 

 

 3rd

V

4th

 

 

 

 

Bottom Two Teams in Division 1 League will be Relegated to Division 2 League for 2013

 

 

Adult Division 1 League Administrator - Shane Curley (087-2842839)

 

 

 

 

COUNTY GALWAY LADIES ADULT LEAGUE 2012

 

N.B. 1st named Team at Home

(Games to be played on or before date specified)

 

Division 2

 

Round 1: Monday April 9th                                       Round 2: Sunday April 22nd            

 

Tuam-Cortoon

V

Glenamaddy - Williamstown

 

Bearna

V

Glenamaddy - Williamstown

Glinsk

V

Caherlistrane

 

Caherlistrane

V

Mountbellew-Moylough

Naomh Anna, Leitir Móir

V

Mountbellew-Moylough

 

Glinsk

V

Naomh Anna, Leitir Móir

Gráinne Mhaols

V

Bearna

 

Tuam-Cortoon

V

Gráinne Mhaols

 

Round 3: Sunday May 13th                                      Round 4: Sunday May 20th               

 

Glenamaddy - Williamstown

V

Caherlistrane

 

Naomh Anna, Leitir Móir

V

Glenamaddy - Williamstown

Mountbellew-Moylough

V

Tuam-Cortoon

 

Caherlistrane

V

Gráinne Mhaols

Gráinne Mhaols

V

Naomh Anna, Leitir Móir

 

Bearna

V

Mountbellew-Moylough

Glinsk

V

Bearna

 

Tuam-Cortoon

V

Glinsk

 

Round 5: Sunday July 29th                                               Round 6: Sunday August 26th 

 

Gráinne Mhaols

V

Glinsk

 

Glenamaddy - Williamstown

V

Glinsk

Bearna

V

Naomh Anna, Leitir Móir

 

Mountbellew-Moylough

V

Gráinne Mhaols

Tuam-Cortoon

V

Caherlistrane

 

Caherlistrane

V

Bearna

Glenamaddy - Williamstown

V

Mountbellew-Moylough

 

Naomh Anna, Leitir Móir

V

Tuam-Cortoon

 

Round 7: Sunday September 9th         

 

Gráinne Mhaols

V

Glenamaddy - Williamstown

 

Caherlistrane

V

Naomh Anna, Leitir Móir

Bearna

V

Tuam-Cortoon

 

Mountbellew-Moylough

V

Glinsk

 

League Final: Sunday October 7th - Provisional

 

 

 

1st 

V

2nd

 

 

 

Shield Final: Sunday October 7th - Provisional

 

 

 

 3rd

V

4th

 

 

 

Top Two Teams in Division 2 League will be Promoted to Division 1 League for 2013

 

Bottom Two Teams in Division 2 League will be Relegated to Division 3 League for 2013

 

Adult Division 2 League Administrator - Martina Cummins (087-2067605)

COUNTY GALWAY LADIES ADULT LEAGUE 2012

 

N.B. 1st named Team at Home

(Games to be played on or before date specified)

 

Division 3

 

Round 1: Monday April 9th                                           Round 2: Sunday April 22nd

 

An Spidéal-     

St. Michaels

V

Killannin

 

An Spidéal-     

St. Michaels

V

St. Gabriel's

Annaghdown

V

Salthill-Knocknacarra

 

Salthill-Knocknacarra

V

Monivea-Abbey

Monivea-Abbey

V

St. Mary's

 

St. Mary's

V

Annaghdown

St. Gabriel's

V

Menlough-Skehana

 

Menlough-Skehana

V

Killannin

 

Round 3: Sunday May 13th                                         Round 4: Sunday May 20th

 

Annaghdown

V

An Spidéal-     

St. Michaels

 

An Spidéal-     

St. Michaels

V

St. Mary's

St. Gabriel's

V

Monivea-Abbey

 

Monivea-Abbey

V

Killannin

St. Mary's

V

Menlough-Skehana

 

Annaghdown

V

St. Gabriel's

Killannin

V

Salthill-Knocknacarra

 

Menlough-Skehana

V

Salthill-Knocknacarra

 

Round 5: Sunday July 29th                                               Round 6: Sunday August 26th 

 

Menlough-Skehana

V

Annaghdown

 

Menlough-Skehana

V

Monivea-Abbey

Salthill-Knocknacarra

V

St. Gabriel's

 

Salthill-Knocknacarra

V

An Spidéal-     

St. Michaels

Monivea-Abbey

V

An Spidéal-     

St. Michaels

 

St. Gabriel's

V

St. Mary's

Killannin

V

St. Mary's

 

Killannin

V

Annaghdown

 

Round 7: Sunday September 9th

 

An Spidéal-     

St. Michaels

V

Menlough-Skehana

 

St. Gabriel's

V

Killannin

St. Mary's

V

Salthill-Knocknacarra

 

Annaghdown

V

Monivea-Abbey

 

League Final - Sunday October 7th - Provisional

 

 

 

1st 

V

2nd

 

 

 

Shield Final - Sunday October 7th - Provisional

 

 

 

 3rd

V

4th

 

 

 

 

Top Two Teams in Division 3 League will be Promoted to Division 2 League for 2013

 

Bottom Two Teams in Division 3 League will be Relegated to Division 4 League for 2013

 

 

 

Adult Division 3 League Administrator - Paul Gannon (086-3847499)

COUNTY GALWAY LADIES ADULT LEAGUE 2012

 

N.B. 1st named Team at Home

(Games to be played on or before date specified)

 

 

Division 4 North

 

 

Round 1: Monday April 9th                                           Round 2: Sunday April 22nd                              

Kilconly

V

Ballinasloe

 

Corofin

V

Kilconly

Corofin

V

Claregalway

 

Claregalway

V

Ballinasloe

Kilkerrin-Clonberne

V

St. Brendan's

 

Beagh

V

Kilkerrin-Clonberne

Beagh

Bye

 

 

St. Brendan's

Bye

 

 

 

Round 3: Sunday May 13th                                                  Round 4: Sunday May 20th                                                    

Kilconly

V

Claregalway

 

Kilkerrin-Clonberne

V

Kilconly

Ballinasloe

V

Corofin

 

St. Brendan's

V

Ballinasloe

St. Brendan's

V

Beagh

 

Beagh

V

Corofin

Kilkerrin-Clonberne

Bye

 

 

Claregalway

Bye

 

 

 

Round 5: Sunday July 27th                                                  Round 6: Sunday August 26th 

Kilconly

V

St. Brendan's

 

Beagh

V

Kilconly

Ballinasloe

V

Beagh

 

Corofin

V

Kilkerrin-Clonberne

Kilkerrin-Clonberne

V

Claregalway

 

Claregalway

V

St. Brendan's

Corofin

Bye

 

 

Ballinasloe

Bye

 

 

 

Round 7: Sunday September 9th                                                 

Ballinasloe

V

Kilkerrin-Clonberne

 

Claregalway

V

Beagh

St. Brendan's

V

Corofin

 

Kilconly

Bye

 

 

 

 

 

League Final - Sunday October 7th - Provisional

 

 

1st 

V

2nd

 

 

 

 

Shield Final - Sunday October 7th - Provisional

 

 

  3rd

V

4th

 

 

 

 

 

 Division 4 North League Winners will be Promoted to Division 3 League for 2013

 

 

 

 

 

Adult Division 4 League Administrator - Sandra O'Connor (087-9020198)

 

 

 

COUNTY GALWAY LADIES ADULT LEAGUE 2012

 

N.B. 1st named Team at Home

(Games to be played on or before date specified)

 

Division 4 West

 

 

Round 1: Monday April 9th                                           Round 2: Sunday April 22nd

 

Maigh Cuilinn

V

Michael Breathnachs

 

Na Piarsaigh

V

Maigh Cuilinn

Na Piarsaigh

V

Craughwell

 

Craughwell

V

Michael Breathnachs

Naomh Mhuire

V

An Cheathrú Rua

 

Renmore

V

Naomh Mhuire

Renmore

Bye

 

 

An Cheathrú Rua

Bye

 

 

Round 3: Sunday May 13th                                         Round 4: Sunday May 20th

 

Maigh Cuilinn

V

Craughwell

 

Naomh Mhuire

V

Maigh Cuilinn

Na Piarsaigh

V

Michael Breathnachs

 

Michael Breathnachs

V

An Cheathrú Rua

Renmore

V

An Cheathrú Rua

 

Renmore

V

Na Piarsaigh

Naomh Mhuire

Bye

 

 

Craughwell

Bye

 

 

Round 5: Sunday July 29th                                               Round 6: Sunday August 26th 

 

An Cheathrú Rua

V

Maigh Cuilinn

 

Maigh Cuilinn

V

Renmore

Michael Breathnachs

V

Renmore

 

Naomh Mhuire

V

Na Piarsaigh

Craughwell

V

Naomh Mhuire

 

An Cheathrú Rua

V

Craughwell

Na Piarsaigh

Bye

 

 

Michael Breathnachs

Bye

 

 

Round 7: Sunday September 9th

 

Michael Breathnachs

V

Naomh Mhuire

 

Craughwell

V

Renmore

An Cheathrú Rua

 

Na Piarsaigh

 

Maigh Cuilinn

Bye

 

 

League Final - Sunday October 7th - Provisional

 

 

 

1st 

V

2nd

 

 

 

Shield Final - Sunday October 7th - Provisional

 

 

 

 3rd

V

4th

 

 

 

 

 

 Division 4 West League Winners will be Promoted to Division 3 League for 2013

 

 

 

Adult Division 4 League Administrator - Sandra O'Connor (087-9020198)

 

COUNTY GALWAY LADIES UNDER 16 LEAGUE 2012

 

N.B. 1st named Team at Home

(Games to be played on or before date specified)

 

 

Division 1

 

 

Round 1: Sunday February 26th                                 Round 2: Sunday March 4th

 

Tuam-Cortoon

V

Claregalway Green

 

Corofin

V

Claregalway Green

Annaghdown

V

Maigh Cuilinn

 

Naomh Mhuire

V

Maigh Cuilinn

Kilkerrin-Clonberne

V

Corofin

 

Tuam-Cortoon

V

Kilkerrin-Clonberne

Naomh Mhuire

Bye

 

 

Annaghdown

Bye

 

 

Round 3:                Sunday March 11th                                             Round 4: Sunday March 18th 

 

Corofin

V

Tuam-Cortoon

 

Tuam-Cortoon

V

Maigh Cuilinn

Naomh Mhuire

V

Annaghdown

 

Naomh Mhuire

V

Kilkerrin-Clonberne

Claregalway Green

V

Kilkerrin-Clonberne

 

Annaghdown

V

Claregalway Green

Maigh Cuilinn

Bye

 

 

Corofin

Bye

 

 

Round 5: Sunday March 25th                                                 Round 6: Sunday April 1st 

 

Annaghdown

V

Tuam-Cortoon

 

Kilkerrin-Clonberne

V

Annaghdown

Corofin

V

Naomh Mhuire

 

Naomh Mhuire

V

Tuam-Cortoon

Claregalway Green

V

Maigh Cuilinn

 

Maigh Cuilinn

V

Corofin

Kilkerrin-Clonberne

Bye

 

 

Claregalway Green

Bye

 

 

Round 7: Monday April 9th

 

Claregalway Green

V

Naomh Mhuire

 

Corofin

V

Annaghdown

Tuam-Cortoon

Bye

 

 

Kilkerrin-Clonberne

V

Maigh Cuilinn

 

 

 

League Final - Monday April 16th - Provisional

 

 

 

1st 

V

2nd

 

 

 

 

 

Shield Final - Monday April 16th - Provisional

 

 

 

  3rd

V

4th

 

 

 

 

 

 

Under 16 Division 1 League Administrator - Maura Burke (086-8032046)

 

 

 

 

 

 

COUNTY GALWAY LADIES UNDER 16 LEAGUE 2012

 

N.B. 1st named Team at Home

(Games to be played on or before date specified)

 

Division 2

 

 

Round 1: Sunday February 26th                              Round 2: Sunday March 4th

 

Menlough-Skehana

V

Caltra-Cuans

 

Mountbellew-

Moylough

V

Menlough-Skehana

Michael Breathnachs

V

Mountbellew-

Moylough

 

Glenamaddy-

Williamstown

V

St. Mary's

St. Mary's

V

Milltown

 

Milltown

V

Ballinasloe

Ballinasloe

V

Glenamaddy-

Williamstown

 

Caltra-Cuans

V

Michael Breathnachs

 

Round 3: Sunday March 11th                                             Round 4: Sunday March 18th 

 

Mountbellew-

Moylough

V

Caltra-Cuans

 

Milltown

V

Mountbellew-

Moylough

Glenamaddy-

Williamstown

V

Milltown

 

St. Mary's

V

Michael Breathnachs

Ballinasloe

V

St. Mary's

 

Menlough-Skehana

V

Ballinasloe

Michael Breathnachs

V

Menlough-Skehana

 

Caltra-Cuans

V

Glenamaddy-

Williamstown

 

Round 5: Monday March 25th                                                 Round 6: Sunday April 1st 

 

Mountbellew-

Moylough

V

St. Mary's

 

Milltown

V

Caltra-Cuans

Michael Breathnachs

V

Milltown

 

Mountbellew-

Moylough

V

Ballinasloe

Glenamaddy-

Williamstown

V

Menlough-Skehana

 

Michael Breathnachs

V

Glenamaddy-

Williamstown

Ballinasloe

V

Caltra-Cuans

 

Menlough-Skehana

V

St. Mary's

 

Round 7: Monday April 9th

 

Caltra-Cuans

V

St. Mary's

 

Menlough-Skehana

V

Milltown

Ballinasloe

V

Michael Breathnachs

 

Glenamaddy-

Williamstown

V

Mountbellew-

Moylough

 

 

League Final - Monday April 16th - Provisional

 

 

 

1st 

V

2nd

 

 

 

 

Shield Final - Monday April 16th - Provisional

 

 

 

  3rd

V

4th

 

 

 

 

Under 16 Division 2 League Administrator - Maura Burke (086-8032046)

 

COUNTY GALWAY LADIES UNDER 16 LEAGUE 2012

 

N.B. 1st named Team at Home

(Games to be played on or before date specified)

13-a-side Competition

 

Division 3

 

 

 

Round 1: Sunday February 26th                                     Round 2: Sunday March 4th

 

St. Michaels

V

Naomh Anna,

Leitir Móir

 

Naomh Anna,

Leitir Móir

V

Killannin

Killannin

V

Dunmore

 

Dunmore

V

St. Michaels

An Cheathrú Rua

V

Caherlistrane

 

An Cheathrú Rua

V

An Fhairche

Claregalway Gold

V

An Fhairche

 

Caherlistrane

V

Claregalway Gold

 

 

Round 3: Sunday March 11th                                           Round 4: Sunday March 18th 

 

Dunmore

V

Naomh Anna,

Leitir Móir

 

Claregalway Gold

V

Naomh Anna,

Leitir Móir

Killannin

V

St. Michaels

 

An Fhairche

V

St. Michaels

An Cheathrú Rua

V

Claregalway Gold

 

Killannin

V

Caherlistrane

Caherlistrane

V

An Fhairche

 

Dunmore

V

An Cheathrú Rua

 

 

Round 5: Monday March 25th                                           Round 6: Sunday April 1st

 

Naomh Anna,

Leitir Móir

V

An Fhairche

 

Naomh Anna,

Leitir Móir

V

An Cheathrú Rua

An Cheathrú Rua

V

Killannin

 

Claregalway Gold

V

Killannin

Caherlistrane

V

Dunmore

 

An Fhairche

V

Dunmore

St. Michaels

V

Claregalway Gold

 

Caherlistrane

V

St. Michaels

 

 

Round 7: Monday April 9th

 

Naomh Anna,

Leitir Móir

V

Caherlistrane

 

An Fhairche

V

Killannin

Claregalway Gold

V

Dunmore

 

St. Michaels

V

An Cheathrú Rua

 

 

League Final - Monday April 16th - Provisional

 

 

 

1st 

V

2nd

 

 

 

 

Shield Final - Monday April 16th - Provisional

 

 

 

  3rd

V

4th

 

 

 

 

Under 16 Division 3 League Administrator - Maura Burke (086-8032046)

 

 

COUNTY GALWAY LADIES UNDER 16 LEAGUE 2012

 

N.B. 1st named Team at Home

(Games to be played on or before date specified)

13-a-side Competition

 

Division 4

 

 

Round 1: Sunday February 26th                                Round 2: Sunday March 4th

 

St. Fursey's

V

Bearna

 

Gráinne Mhaols

V

St. Fursey's

St. Brendan's

V

Monivea-Abbey

 

Monivea-Abbey

V

Bearna

Glinsk

V

St. Gabriel's

 

St. Brendan's

V

Glinsk

Gráinne Mhaols

Bye

Na Piarsaigh

 

St. Gabriel's

Bye

Na Piarsaigh

 

 

Round 3:                Sunday March 11th                                             Round 4: Sunday March 18th 

 

St. Fursey's

V

St. Brendan's

 

St. Fursey's

V

Monivea-Abbey

Bearna

V

Glinsk

 

Bearna

V

St. Gabriel's

Monivea-Abbey

V

St. Gabriel's

 

Gráinne Mhaols

V

St. Brendan's

Na Piarsaigh

V

Gráinne Mhaols

 

Glinsk

V

Na Piarsaigh

 

Round 5: Monday March 25th                                              Round 6: Sunday April 1st

 

Glinsk

V

St. Fursey's

 

St. Fursey's

V

St. Gabriel's

Bearna

V

St. Brendan's

 

Gráinne Mhaols

V

Bearna

Na Piarsaigh

V

Monivea-Abbey

 

St. Brendan's

V

Na Piarsaigh

St. Gabriel's

V

Gráinne Mhaols

 

Monivea-Abbey

V

Glinsk

 

 

Round 7: Monday April 9th                                                 Round 8: Monday April 16th

 

Na Piarsaigh

V

St. Fursey's

 

Bearna

V

Na Piarsaigh

St. Gabriel's

V

St. Brendan's

 

Glinsk

V

Gráinne Mhaols

Monivea-Abbey

V

Gráinne Mhaols

 

 

 

 

Glinsk

Bye

Bearna

 

 

 

 

 

 

 

 

League Final - Monday April 22nd - Provisional

 

 

 

1st 

V

2nd

 

 

 

 

Shield Final - Monday April 22nd - Provisional

 

 

 

  3rd

V

4th

 

 

 

 

 

Under 16 Division 4 League Administrator - Maura Burke (086-8032046)

 

 

COUNTY GALWAY LADIES UNDER 14 LEAGUE 2012

 

N.B. 1st named Team at Home

(Games to be played on or before date specified)

 

Division 1

 

 

Round 1: Monday April 23rd                                                  Round 2: Monday April 30th

 

Corofin

V

Claregalway Green

 

Killannin

V

Corofin

Salthill-Knocknacarra

V

Killannin

 

Claregalway Green

V

Salthill-Knocknacarra

Kilkerrin-Clonberne

V

Annaghdown

 

Maigh Cuilinn

V

Kilkerrin-Clonberne

Maigh Cuilinn

V

Michael Breathnachs

 

Michael Breathnachs

V

Annaghdown

 

 

Round 3: Monday May 7th                                      Round 4: Monday May 14th 

 

Salthill-Knocknacarra

V

Corofin

 

Kilkerrin-Clonberne

V

Salthill-Knocknacarra

Claregalway Green

V

Killannin

 

Maigh Cuilinn

V

Claregalway Green

Annaghdown

V

Maigh Cuilinn

 

Killannin

V

Annaghdown

Kilkerrin-Clonberne

V

Michael Breathnachs

 

Michael Breathnachs

V

Corofin

 

 

Round 5: Monday May 21st                                     Round 6: Monday May 28th

 

Salthill-Knocknacarra

V

Annaghdown

 

Maigh Cuilinn

V

Salthill-Knocknacarra

Kilkerrin-Clonberne

V

Killannin

 

Corofin

V

Kilkerrin-Clonberne

Corofin

V

Maigh Cuilinn

 

Annaghdown

V

Claregalway Green

Claregalway Green

V

Michael Breathnachs

 

Michael Breathnachs

V

Killannin

 

 

Round 7: Monday June 4th 

 

Annaghdown

V

Corofin

 

Claregalway Green

V

Kilkerrin-Clonberne

Killannin

V

Maigh Cuilinn

 

Salthill-Knocknacarra

V

Michael Breathnachs

 

 

League Final: Monday June 11th

 

 

 

1st 

V

2nd

 

 

 

 

Shield Final: Monday June 11th 

 

 

 

 3rd

V

4th

 

 

 

 

Under 14 Division 1 League Administrator - Jimmy Gavin (087-2835847)

 

COUNTY GALWAY LADIES UNDER 14 LEAGUE 2012

 

N.B. 1st named Team at Home

(Games to be played on or before date specified)

 

Division 2

 

 

Round 1: Monday April 23rd                                                   Round 2: Monday April 30th 

 

Naomh Mhuire

V

Tuam-Cortoon

 

Menlough-Skehana

V

Tuam-Cortoon

Glenamaddy-Williamstown

V

Menlough-Skehana

 

Naomh Mhuire

V

Glenamaddy-Williamstown

Caltra-Cuans

V

Ballinasloe

 

Ballinasloe

V

St. Mary's

Naomh Anna,

Leitir Móir

V

St. Mary's

 

Caltra-Cuans

V

Naomh Anna,

Leitir Móir

 

 

Round 3: Monday May 7th                                       Round 4: Monday May 14th  

 

Menlough-Skehana

V

Naomh Mhuire

 

Naomh Mhuire

V

St. Mary's

Tuam-Cortoon

V

Glenamaddy-Williamstown

 

Tuam-Cortoon

V

Naomh Anna,

Leitir Móir

St. Mary's

V

Caltra-Cuans

 

Caltra-Cuans

V

Menlough-Skehana

Naomh Anna,

Leitir Móir

V

Ballinasloe

 

Ballinasloe

V

Glenamaddy-Williamstown

 

 

Round 5: Monday May 21st                                     Round 6: Monday May 28th

 

Ballinasloe

V

Menlough-Skehana

 

Naomh Mhuire

V

Caltra-Cuans

Glenamaddy-Williamstown

V

Caltra-Cuans

 

Glenamaddy-Williamstown

V

St. Mary's

St. Mary's

V

Tuam-Cortoon

 

Tuam-Cortoon

V

Ballinasloe

Naomh Anna,

Leitir Móir

V

Naomh Mhuire

 

Menlough-Skehana

V

Naomh Anna,

Leitir Móir

 

 

Round 7: Monday June 4th 

 

Ballinasloe

V

Naomh Mhuire

 

St. Mary's

V

Menlough-Skehana

Glenamaddy-Williamstown

V

Naomh Anna,

Leitir Móir

 

Caltra-Cuans

V

Tuam-Cortoon

 

 

League Final: Monday June 11th

 

 

 

1st

V

2nd

 

 

 

Shield Final: Monday June 11th

 

 

 

 3rd

V

4th

 

 

 

 

Under 14 Division 2 League Administrator - Jimmy Gavin (087-2835847)

 

 

COUNTY GALWAY LADIES UNDER 14 LEAGUE 2012

 

N.B. 1st named Team at Home

(Games to be played on or before date specified)

13-a-side Competition

 

Division 3

 

 

Round 1: Monday April 23rd                                                   Round 2: Monday April 30th 

 

Craughwell

V

Mountbellew-Moylough

 

St. Brendan's

V

Mountbellew-Moylough

Dunmore

V

St. Brendan's

 

Craughwell

V

Dunmore

Milltown

V

Caherlistrane

 

Milltown

V

Bearna

Bearna

V

St. Fursey's

 

Caherlistrane

V

St. Fursey's

 

 

Round 3: Monday May 7th                                       Round 4: Monday May 14th  

 

St. Brendan's

V

Craughwell

 

Craughwell

V

St. Fursey's

Mountbellew-Moylough

V

Dunmore

 

Mountbellew-Moylough

V

Bearna

St. Fursey's

V

Milltown

 

Caherlistrane

V

Dunmore

Bearna

V

Caherlistrane

 

Milltown

V

St. Brendan's

 

 

Round 5: Monday May 21st                                      Round 6: Monday May 28th 

 

Caherlistrane

V

St. Brendan's

 

Craughwell

V

Milltown

Dunmore

V

Milltown

 

Dunmore

V

St. Fursey's

St. Fursey's

V

Mountbellew-Moylough

 

Mountbellew-Moylough

V

Caherlistrane

Bearna

V

Craughwell

 

St. Brendan's

V

Bearna

 

 

Round 7: Monday June 4th 

 

Caherlistrane

V

Craughwell

 

St. Fursey's

V

St. Brendan's

Dunmore

V

Bearna

 

Milltown

V

Mountbellew-Moylough

 

 

League Final: June 11th 

 

 

 

1st

V

2nd

 

 

 

 

Shield Final: June 11th

 

 

 

 3rd

V

4th

 

 

 

 

 

Under 14 Division 3 League Administrator - Jimmy Gavin (087-2835847)

 

 

COUNTY GALWAY LADIES UNDER 14 LEAGUE 2011

 

N.B. 1st named Team at Home

(Games to be played on or before date specified)

13-a-side Competition

 

Division 4

 

 

 

Round 1: Monday April 23rd                                                  Round 2: Monday April 30th 

 

An Fhairche

V

Gráinne Mhaols

 

Monivea-Abbey

V

An Fhairche

Claregalway Gold

V

Monivea-Abbey

 

Gráinne Mhaols

V

Claregalway Gold

Glinsk

V

An Cheathrú Rua

 

St. Gabriel's

V

Glinsk

St. Gabriel's

V

St. Michaels

 

St. Michaels

V

An Cheathrú Rua

 

 

Round 3: Monday May 7th                                     Round 4: Monday May 14th  

 

Claregalway Gold

V

An Fhairche

 

Glinsk

V

Claregalway Gold

Gráinne Mhaols

V

Monivea-Abbey

 

St. Gabriel's

V

Gráinne Mhaols

An Cheathrú Rua

V

St. Gabriel's

 

Monivea-Abbey

V

An Cheathrú Rua

Glinsk

V

St. Michaels

 

St. Michaels

V

An Fhairche

 

 

Round 5: Monday May 21st                                     Round 6: Monday May 28th 

 

Claregalway Gold

V

An Cheathrú Rua

 

An Fhairche

V

Glinsk

Glinsk

V

Monivea-Abbey

 

An Cheathrú Rua

V

Gráinne Mhaols

An Fhairche

V

St. Gabriel's

 

St. Gabriel's

V

Claregalway Gold

Gráinne Mhaols

V

St. Michaels

 

St. Michaels

V

Monivea-Abbey

 

 

Round 7: Monday June 4th

 

An Cheathrú Rua

V

An Fhairche

 

Gráinne Mhaols

V

Glinsk

Monivea-Abbey

V

St. Gabriel's

 

Claregalway Gold

V

St. Michaels

 

 

League Final: Monday June 11th

 

 

 

1st

V

2nd

 

 

 

 

Shield Final: Monday June 11th 

 

 

 

 3rd

V

4th

 

 

 

 

 

 

 

Under 14 Division 4 League Administrator - Jimmy Gavin (087-2835847)

 

 

 

COUNTY GALWAY LADIES UNDER 12 LEAGUE 2012

 

N.B. 1st named Team at Home

(Games to be played on or before date specified)

 

All Games 50 Minutes Duration (25 Minutes per Half)

Goalposts to be placed on the 20 Metre Line and No Square

 

 

 

U12 A League

 

 

Round 1: Wednesday April 4th                                                     Round 2: Wednesday April 11th

 

Claregalway Green

V

Tuam-Cortoon A

 

Kilkerrin-Clonberne

V

Claregalway Green

Salthill-Knocknacarra

V

Corofin Emeralds

 

Tuam-Cortoon A

V

Salthill-Knocknacarra

Annaghdown

V

Kilkerrin-Clonberne

 

Corofin Emeralds

V

Annaghdown

 

 

 

Round 3: Wednesday April 18th                                  Round 4: Wednesday April 25th

 

Claregalway Green

V

Annaghdown

 

Tuam-Cortoon A

V

Annaghdown

Corofin Emeralds

V

Tuam-Cortoon A

 

Kilkerrin-Clonberne

V

Corofin Emeralds

Salthill-Knocknacarra

V

Kilkerrin-Clonberne

 

Salthill-Knocknacarra

V

Claregalway Green

 

 

 

Round 5: Wednesday May 2nd

 

Claregalway Green

V

Corofin Emeralds

 

Annaghdown

V

Salthill-Knocknacarra

Tuam-Cortoon A

V

Kilkerrin-Clonberne

 

 

V

 

 

 

 

League Final: Sunday May 13th 

 

 

 

1st

V

2nd

 

 

 

 

Shield Final: Sunday May 13th    

 

 

 

 3rd

V

4th

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Under 12 A League Administrator - David Breslin (087-4178365)

 

COUNTY GALWAY LADIES UNDER 12 LEAGUE 2012

 

N.B. 1st named Team at Home

(Games to be played on or before date specified)

 

All Games 50 Minutes Duration (25 Minutes per Half)

Goalposts to be placed on the 20 Metre Line and No Square

Zones can be 15-a-side or 13-a-side; if both teams have 15 players they should play 15-a-side.

If one team has only 13 or 14 players they must play 13-a-side.

 

Zone A

 

Round 1: Sunday March 25th                                            Round 2: Wednesday March 28th

 

An Fhairche

V

Gráinne Mhaols

 

Bearna

V

An Fhairche

Micheal Breathnachs

V

Killannin

 

An Cheathrú Rua

V

Killannin

An Cheathrú Rua

V

Naomh Anna,

Leitir Móir

 

Naomh Anna,

Leitir Móir

V

Michael Breathnachs

Bearna

V

Maigh Cuilinn

 

Maigh Cuilinn

V

Gráinne Mhaols

 

Round 3: Wednesday April 4th                                              Round 4: Wednesday April 11th

 

Gráinne Mhaols

V

Bearna

 

Gráinne Mhaols

V

An Cheathrú Rua

Killannin

V

Naomh Anna,

Leitir Móir

 

Micheal Breathnachs

V

An Fhairche

Micheal Breathnachs

V

An Cheathrú Rua

 

Naomh Anna,

Leitir Móir

V

Bearna

An Fhairche

V

Maigh Cuilinn

 

Killannin

V

Maigh Cuilinn

 

Round 5: Wednesday April 18th                                       Round 6: Wednesday April 25th 

 

An Cheathrú Rua

V

Bearna

 

Gráinne Mhaols

V

Killannin

Killannin

V

An Fhairche

 

An Fhairche

V

Naomh Anna,

Leitir Móir

Micheal Breathnachs

V

Gráinne Mhaols

 

Bearna

V

Micheal Breathnachs

Naomh Anna,

Leitir Móir

V

Maigh Cuilinn

 

Maigh Cuilinn

V

An Cheathrú Rua

 

Round 7: Wednesday May 2nd  

 

Gráinne Mhaols

V

Naomh Anna,

Leitir Móir

 

An Cheathrú Rua

V

An Fhairche

Bearna

V

Killannin

 

Maigh Cuilinn

Bye

Micheal Breathnachs

 

 

Top Two Teams qualify for Under 12 B League Quarter-Finals: Wednesday May 9th

 

3rd & 4th Placed Teams qualify for Under 12 C League Quarter-Finals: Wednesday May 9th

 

5th & 6th Placed Teams qualify for Under 12 D League Quarter-Finals: Wednesday May 9th

 

Semi-Finals: Wednesday May 16th

 

Finals: Sunday May 27th

 

 

Under 12 Zone A League Administrator - David Breslin (087-4178365)

COUNTY GALWAY LADIES UNDER 12 LEAGUE 2012

 

N.B. 1st named Team at Home

(Games to be played on or before date specified)

 

All Games 50 Minutes Duration (25 Minutes per Half)

Goalposts to be placed on the 20 Metre Line and No Square

Zones can be 15-a-side or 13-a-side; if both teams have 15 players they should play 15-a-side.

If one team has only 13 or 14 players they must play 13-a-side.

 

Zone B

 

 

Round 1: Wednesday March 28th                          Round 2: Wednesday April 4th

 

Ballinasloe

V

St.. Gabriel's

 

St. Gabriel's

V

Caltra-Cuans

Caltra-Cuans

V

St. Brendan's

 

St. Mary's

V

Ballinasloe

St. Mary's

 

Mountbellew-Moylough

 

Mountbellew-Moylough

V

St. Brendan's

 

 

Round 3: Wednesday April1 11th                         Round 4: Wednesday April 18th

 

Ballinasloe

V

Mountbellew-Moylough

 

Mountbellew-Moylough

V

Caltra-Cuans

St. Brendan's

V

St.. Gabriel's

 

St.. Gabriel's

V

St. Mary's

Caltra-Cuans

V

St. Mary's

 

St. Brendan's

V

Ballinasloe

 

 

Round 5: Wednesday April 25th

 

 

 

St. Mary's

V

St. Brendan's

 

 

 

 

Caltra-Cuans

V

Ballinasloe

 

 

 

 

Mountbellew-Moylough

V

St.. Gabriel's

 

 

 

 

Top Two Teams qualify for Under 12 B League Quarter-Finals: Wednesday May 9th

 

3rd & 4th Placed Teams qualify for Under 12 C League Quarter-Finals: Wednesday May 9th

 

5th & 6th Placed Teams qualify for Under 12 D League Quarter-Finals: Wednesday May 9th

 

 

Semi-Finals: Wednesday May 16th

 

 

Finals: Sunday May 27th

 

 

 

 

 

Under 12 Zone B League Administrator - David Breslin (087-4178365)

 

 

 

COUNTY GALWAY LADIES UNDER 12 LEAGUE 2012

 

N.B. 1st named Team at Home

(Games to be played on or before date specified)

 

All Games 50 Minutes Duration (25 Minutes per Half)

Goalposts to be placed on the 20 Metre Line and No Square

Zones can be 15-a-side or 13-a-side; if both teams have 15 players they should play 15-a-side.

If one team has only 13 or 14 players they must play 13-a-side.

 

Zone C

 

 

Round 1: Wednesday March 28th                           Round 2: Wednesday April 4th

 

Corofin Ambers

V

Naomh Mhuire

 

Naomh Mhuire

V

Menlough-Skehana

Menlough-Skehana

V

Claregalway Gold

 

Monivea-Abbey

V

Corofin Ambers

Monivea-Abbey

V

Craughwell

 

Craughwell

V

Claregalway Gold

 

 

Round 3: Wednesday April1 11th                         Round 4: Wednesday April 18th

 

Corofin Ambers

V

Craughwell

 

Naomh Mhuire

V

Monivea-Abbey

Claregalway Gold

V

Naomh Mhuire

 

Craughwell

V

Menlough-Skehana

Menlough-Skehana

V

Monivea-Abbey

 

Claregalway Gold

V

Corofin Ambers

 

 

Round 5: Wednesday April 25th

 

 

 

Monivea-Abbey

V

Claregalway Gold

 

 

 

 

Menlough-Skehana

V

Corofin Ambers

 

 

 

 

Craughwell

V

Naomh Mhuire

 

 

 

 

Top Two Teams qualify for Under 12 B League Quarter-Finals: Wednesday May 9th

 

3rd & 4th Placed Teams qualify for Under 12 C League Quarter-Finals: Wednesday May 9th

 

5th & 6th Placed Teams qualify for Under 12 D League Quarter-Finals: Wednesday May 9th

 

 

Semi-Finals: Wednesday May 16th

 

 

Finals: Sunday May 27th

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Under 12 Zone C League Administrator - David Breslin (087-4178365

 

 

COUNTY GALWAY LADIES UNDER 12 LEAGUE 2012

 

N.B. 1st named Team at Home

(Games to be played on or before date specified)

 

All Games 50 Minutes Duration (25 Minutes per Half)

Goalposts to be placed on the 20 Metre Line and No Square

Zones can be 15-a-side or 13-a-side; if both teams have 15 players they should play 15-a-side.

If one team has only 13 or 14 players they must play 13-a-side.

 

Zone D

 

 

Round 1: Wednesday March 28th                                             Round 2: Wednesday April 4th  

 

Dunmore

V

Tuam-Cortoon B

 

Tuam-Cortoon B

V

Glenamaddy-

Williamstown

Glenamaddy-

Williamstown

V

Milltown

 

Caherlistrane

V

Dunmore

Caherlistrane

V

St. Fursey's

 

St. Fursey's

V

Milltown

 

 

Round 3: Wednesday April 11th                            Round 4: Wednesday April 18th 

 

Dunmore

V

St. Fursey's

 

Tuam-Cortoon B

V

Caherlistrane

Milltown

V

Tuam-Cortoon B

 

Milltown

V

Dunmore

Glenamaddy-

Williamstown

V

Caherlistrane

 

St. Fursey's

V

Glenamaddy-

Williamstown

 

 

Round 5: Wednesday April 25th

 

 

 

Caherlistrane

V

Milltown

 

 

 

 

Glenamaddy-

Williamstown

V

Dunmore

 

 

 

 

St. Fursey's

V

Tuam-Cortoon B

 

 

 

 

 

Top Two Teams qualify for Under 12 B League Quarter-Finals: Wednesday May 9th

 

3rd & 4th Placed Teams qualify for Under 12 C League Quarter-Finals: Wednesday May 9th

 

5th & 6th Placed Teams qualify for Under 12 D League Quarter-Finals: Wednesday May 9th

 

 

Semi-Finals: Wednesday May 16th

 

 

Finals: Sunday May 27th

 

 

 

 

Under 12 Zone D League Administrator - David Breslin (087-4178365)

 

 

COUNTY GALWAY LADIES ADULT CHAMPIONSHIP 2012

 

N.B. 1st named Team at Home until Semi-Finals

(Games to be played on or before date specified)

 

SENIOR

 

        Group 1                            Group 2                 

 

 

 

1. Dunmore

 

1. Caherlistrane

 

 

 

 

2. Gráinne Mhaols

 

2. Corofin

 

 

 

 

3. Caltra-Cuans

 

3. St. Brendan's

 

 

 

 

 

Round 1: Group 1 - Sunday June 24th                                  Round 1: Group 2 - Sunday June 24th

 

Gráinne Mhaols

V

Dunmore

 

Corofin

V

Caherlistrane

Caltra-Cuans

Bye

 

 

St. Brendan's

Bye

 

 

 

 

Round 2: Group 1 - Sunday July 15th                                   Round 2: Group 2 - Sunday July 15th

 

Caltra-Cuans

V

Gráinne Mhaols

 

St. Brendan's

V

Corofin

Dunmore

Bye

 

 

Caherlistrane

Bye

 

 

 

Round 3: Group 1 - Sat/Sun August 18th/19th                Round 3: Group 2 - Sat/Sun August 18th/19th                 

 

Dunmore

V

Caltra-Cuans

 

Caherlistrane

V

St. Brendan's

Gráinne Mhaols

Bye

 

 

Corofin

Bye

 

 

 

Semi-Finals - Sunday September 1st/9th

 

 

 

         A) 1st Group 1

V

2nd Group 2

 

 

 

 

         B) 2nd Group 1

V

1st Group 2

 

 

 

 

Relegation Playoff - Sunday September 1st/9th 

 

 

 

               3rd Group 1

V

3rd Group 2

 

 

 

 

 

Championship Final - September 15th/16th

 

 

 

                 Winner A

V

Winner B

 

 

 

 

Senior Championship Administrator - Shane Curley (087-2842839)

 

 

 

 

COUNTY GALWAY LADIES ADULT CHAMPIONSHIP 2012

 

N.B. 1st named Team at Home until Semi-Finals

(Games to be played on or before date specified)

 

INTERMEDIATE

 

        Group 1                            Group 2                 

 

 

 

1. Kilkerrin-Clonberne

 

1. Glenamaddy-Williamstown                    

 

 

2. An Fhairche

 

2. Milltown

 

 

3. Claregalway

 

3. Killannin

 

 

 

 

4. Tuam-Cortoon

 

 

Round 1: Group 1 - Sunday June 24th                                   Round 1: Group 2 - Sunday June 24th  

 

Claregalway

V

An Fhairche

 

Tuam-Cortoon

V

Milltown

Kilkerrin-Clonberne

Bye

 

 

Glenamaddy-Williamstown                    

V

Killannin

 

 

Round 2: Group 1 - Sunday July 15th                    Round 2: Group 2 - Sunday July 15th 

 

An Fhairche

V

Kilkerrin-Clonberne

 

Glenamaddy-Williamstown                    

V

Tuam-Cortoon

Claregalway

Bye

 

 

Milltown

V

Killannin                    

 

 

Round 3: Group 1 - Sat/Sun August 18th/19th                 Round 3: Group 2 - Sat/Sun August 18th/19th                

 

Kilkerrin-Clonberne

V

Claregalway

 

Milltown                    

V

Glenamaddy-Williamstown                    

An Fhairche

Bye

 

 

Killannin

V

Tuam-Cortoon

 

4th Team in Group 2 will be Relegated to Junior A Championship for 2013

 

Semi-Finals - Sunday September 1st/9th 

 

 

 

         A) 1st Group 1

V

2nd Group 2

 

 

 

 

         B) 2nd Group 1

V

1st Group 2

 

 

 

 

Relegation Playoff - Sunday September 1st/9th 

 

 

 

               3rd Group 1

V

3rd Group 2

 

 

 

 

 

Championship Final - September 15th/16th

 

 

 

                 Winner A

V

Winner B

 

 

 

 

 

Intermediate Championship Administrator - Martina Cummins (087-2067605)

 

COUNTY GALWAY LADIES ADULT CHAMPIONSHIP 2012

 

N.B. 1st named Team at Home until Final

(Games to be played on or before date specified)

 

JUNIOR A

 

        Group 1                             Group 2                

 

 

1. Corofin

 

1. Naomh Anna, Leitir Móir

 

 

2. An Spidéal-

 St. Michael's

 

2. Monivea-Abbey

 

 

3. Menlough-Skehana

 

3. Mountbellew-

    Moylough

 

 

4. Annaghdown

 

 

 

Round 1: Group 1 -              Sunday June 24th                        Round 1: Group 2 - Sunday June 24th                    

 

Annaghdown

V

Corofin

 

Naomh Anna,       Leitir Móir

V

Mountbellew- Moylough

An Spidéal-

St. Michael's

V

Menlough-Skehana

 

Monivea-Abbey

Bye

 

 

Round 2: Group 1 - Sunday July 15th                 Round 2: Group 2 - Sunday July 15th

 

An Spidéal-

St. Michael's

V

Corofin

 

Naomh Anna,       Leitir Móir

V

Monivea-Abbey

Menlough-Skehana

V

  Annaghdown

 

Mountbellew-

Moylough

Bye

 

 

Round 3: Group 1 - Sat/Sun August 18th/19th             Round 3: Group 2 - Sat/Sun August 18th/19th                 

 

Annaghdown

V

An Spidéal-

St. Michael's

 

Monivea-Abbey

V

Mountbellew- Moylough

Corofin

V

Menlough-Skehana

 

Naomh Anna,       Leitir Móir

Bye

 

 

Semi-Finals - Sunday September 1st/9th 

 

 

 

         A) 1st Group 1

V

2nd Group 2

 

 

 

 

         B) 2nd Group 1

V

1st Group 2

 

 

 

Relegation Playoff - Sunday September 1st/9th 

 

 

 

               3rd Group 1

V

3rd Group 2

 

 

 

4th Team in Group 1 will be Relegated to Junior B Championship for 2013

 

If two Teams finish joint 1st in either group a Draw will ensue to decide the Teams that play in the Semi-Finals.

 

If two Teams finish joint 2nd in either group a Play-Off will ensue to decide who qualifies for the Semi-Final.

 

Championship Final - September 15th/16th

 

 

 

                 Winner A

V

Winner B

 

 

 

Junior A Championship Administrator - Paul Gannon (086-3847499)

COUNTY GALWAY LADIES ADULT CHAMPIONSHIP 2012

 

N.B. 1st named Team at Home until Semi-Finals

(Games to be played on or before date specified)

 

JUNIOR B

 

        Group 1                            Group 2                 

 

 

1. St. Gabriel's

 

1. Glinsk

 

 

2. Maigh Cuilinn

 

2. Bearna

 

 

3. St. Mary's

 

3. Salthill-Knocknacarra

 

 

Round 1: Group 1 - Sunday June 24th                                Round 1: Group 2 - Sunday June 24th                    

 

Maigh Cuilinn

V

St. Mary's

 

Glinsk

V

Bearna

St. Gabriel's

Bye

 

 

Salthill-Knocknacarra

Bye

 

 

 

Round 2: Group 1 - Sunday July 15th                 Round 2: Group 2 - Sunday July 15th

 

St. Mary's

V

St. Gabriel's

 

Glinsk

V

Salthill-Knocknacarra

Maigh Cuilinn

Bye

 

 

Bearna

Bye

 

 

 

Round 3: Group 1 - Sat/Sun August 18th/19th              Round 3: Group 2 - Sat/Sun August 18th/19th                

 

St. Gabriel's

V

Maigh Cuilinn

 

Salthill-Knocknacarra

V

Bearna

St. Mary's

Bye

 

 

Glinsk

Bye

 

 

Semi-Finals - Sunday September 1st/9th 

 

 

 

         A) 1st Group 1

V

2nd Group 2

 

 

 

 

         B) 2nd Group 1

V

1st Group 2

 

 

 

Relegation Playoff - Sunday September 1st/9th 

 

 

 

               3rd Group 1

V

3rd Group 2

 

 

 

If two Teams finish joint 1st in either group a Draw will ensue to decide the Teams that play in the Semi-Finals.

 

If two Teams finish joint 2nd in either group a Play-Off will ensue to decide who qualifies for the Semi-Final.

 

Championship Final - September 15th/16th

 

 

 

                 Winner A

V

Winner B

 

 

 

 

 

 

Junior B Championship Administrator  - Martina Cummins (087-2067605)

 

COUNTY GALWAY LADIES ADULT CHAMPIONSHIP 2012

 

N.B. 1st named Team at Home until Final

(Games to be played on or before date specified)

 

JUNIOR C

 

Beagh

Kilkerrin-Clonberne

Micheál Breathnachs

Na Piarsaigh

 

 

Round 1:  Sunday June 24th

 

Na Piarsaigh

V

Beagh

Micheál Breathnachs

V

Kilkerrin-Clonberne

 

 

Round 2: Sunday July 15th

 

Beagh

V

Kilkerrin-Clonberne

Na Piarsaigh

V

Micheál Breathnachs

 

 

Round 3: Sat/Sun August

 

Micheál Breathnachs

V

Beagh

Kilkerrin-Clonberne

V

Na Piarsaigh

 

  

 

 

 

 

 

 

1st and 2nd placed Teams in Final Table qualify for the Championship Final.

If two Teams finish joint 2nd in Final Table a Play-Off will ensue.

 

 

Championship Final - September 15th/16th  

 

 

 

 

 

 

Junior C Championship Administrator - Sandra O'Connor (087-9020198)

 

 

 

 

 

 

 

 

COUNTY GALWAY LADIES ADULT CHAMPIONSHIP 2012

 

N.B. 1st named Team at Home until Final

(Games to be played on or before date specified)

 

JUNIOR D

 

 

                            Group 1                             Group 2 

 

 

1. An Cheathrú Rua

 

1. Ballinasloe

 

 

2. Claregalway

 

2. Craughwell

 

 

3. Naomh Mhuire

 

3. Kilconly

 

 

4. Renmore

 

4. St. Brendan's

 

 

Round 1: Group 1 - Sunday June 24th                                Round 1: Group 2 - Sunday June 24th                    

 

An Cheathrú Rua

V

Renmore

 

Ballinasloe

V

St. Brendan's

Claregalway

V

Naomh Mhuire

 

Craughwell

V

Kilconly

 

 

Round 2: Group 1 - Sunday July 15th                 Round 2: Group 2 - Sunday July 15th

 

Renmore

V

Claregalway

 

St. Brendan's

V

Craughwell

Naomh Mhuire

V

An Cheathrú Rua

 

Kilconly

V

Ballinasloe

 

 

Round 3: Group 1 - Sat/Sun August 18th/19th              Round 3: Group 2 - Sat/Sun August 18th/19th                

 

Claregalway

V

An Cheathrú Rua

 

St. Brendan's

V

Kilconly

Naomh Mhuire

V

Renmore

 

Craughwell

V

Ballinasloe

 

Semi-Finals - Sunday September 1st/9th 

 

 

 

         A) 1st Group 1

V

2nd Group 2

 

 

 

 

         B) 2nd Group 1

V

1st Group 2

 

 

 

If two Teams finish joint 1st in either group a Draw will ensue to decide the Teams that play in the Semi-Finals.

 

If two Teams finish joint 2nd in either group a Play-Off will ensue to decide who qualifies for the Semi-Final.

 

Championship Final - September 15th/16th

 

 

 

                 Winner A

V

Winner B

 

 

 

 

 

 

 

Junior D Championship Administrator - Caitriona Kyne (086-8526848)

 

 

 

 

 

 

COUNTY GALWAY LADIES MINOR CHAMPIONSHIP 2012

 

 

N.B. 1st named Team at Home until Final

(Games to be played on or before date specified)

Home Team Pay The Referee

 

Round 1 Winners qualify for the Mairead Meehan Cup & Shield Competition

Round 1 Runners-Up qualify for the Minor B Championship

 

MINOR A:  Mairead Meehan Cup & Shield

 

 

Round 1:

 

 

A

Kilkerrin-Clonberne

V

Annaghdown

 

 

 

B

Corofin

V

Naomh Anna,       Leitir Móir

 

 

 

C

Maigh Cuilinn

V

Claregalway

 

 

 

D

Naomh Mhuire

V

Salthill-Knocknacarra

 

 

 

E

Glenamaddy-Williamstown

V

Tuam-Cortoon

 

 

 

F

Mountbellew-Moylough

V

Caltra-Cuans

 

 

 

 

Mairead Meehan Cup: Quarter Finals

 

Group 1:                                                                               Group 2: 

Winners (F)

V

Winners (D)

 

Winners (B)

V

Winners (A)

 

 

 

Mairead Meehan Cup Semi-Finals

 

X) Winner (C)

V

Winner Group 1

 

Y) Winner (E)

V

Winner Group 2

 

 

Mairead Meehan Cup Final

 

 

 

Winner X)

V

Winner Y)

 

 

 

 

Mairead Meehan Shield Final

 

 

 

Runner-Up X)

V

Runner-Up Y)

 

 

 

 

Please Note: The Mairead Meehan Cup & Shield Finals will take place in Caltra

 

 

Minor A Championship Administrator - Anthony Finnerty (086-6071537)

 

COUNTY GALWAY LADIES MINOR CHAMPIONSHIP 2012

 

 

N.B. 1st named Team at Home until Final

(Games to be played on or before date specified)

Home Team Pay The Referee

 

MINOR B: Cup & Shield

 

 

Round 1: Same as for Mairead Meehan Tournament

 

 

A

Kilkerrin-Clonberne

V

Annaghdown

 

 

 

B

Corofin

V

Naomh Anna,       Leitir Móir

 

 

 

C

Maigh Cuilinn

V

Claregalway

 

 

 

D

Naomh Mhuire

V

Salthill-Knocknacarra

 

 

 

E

Glenamaddy-Williamstown

V

Tuam-Cortoon

 

 

 

F

Mountbellew-Moylough

V

Caltra-Cuans

 

 

 

 

Minor B Quarter Finals

 

Group 1:                                                                               Group 2: 

Runners-Up (F)

V

Runners-Up (D)

 

Runners-Up (B)

V

Runners-Up (A)

 

 

Minor B Semi Final

 

X) Runners-Up (C)

V

Winner Group 1

 

Y) Runners-Up (E)

 

Winner Group 2

 

 

Minor B Cup Final

 

 

 

Winner X)

V

Winners Y)

 

 

 

 

Minor B Shield Final

 

 

 

Runner-Up X)

V

Runner-Up Y)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Minor B Championship Administrator - Anthony Finnerty (086-6071537)

 

 

COUNTY GALWAY LADIES MINOR CHAMPIONSHIP 2012

 

 

N.B. 1st named Team at Home until Final

(Games to be played on or before date specified)

Home Team Pay The Referee

 

MINOR C

 

 

Quarter-Finals

 

 

A)

 An Fhairche

V

Caherlistrane

 

 

 

B)

 Milltown

V

Dunmore

 

 

 

C)

 St. Brendan's

V

Menlough-

Skehana

 

 

 

(D)

Clarinbridge

V

Gráinne Mhaols

 

 

 

 

Cup Semi-Finals

 

 

(1)

Winners B)

V

Winners A)

 

 

 

(2)

Winners D)

V

Winner C)

 

 

 

 

Championship Final

 

 

 

Winner 1

V

Winner 2

 

 

 

 

Shield Final

 

 

 

Runners Up 1

V

Runners Up 2

 

 

 

 

 

 

 

Minor C Championship Administrator - Anthony Finnerty (086-6071537)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

COUNTY GALWAY LADIES MINOR CHAMPIONSHIP 2012

 

 

N.B. 1st named Team at Home until Final

(Games to be played on or before date specified)

Home Team Pay The Referee

 

MINOR D

 

 

Quarter-Finals

 

 

A)

 Ballinasloe

V

St. Michaels

 

 

 

B)

St. Mary's

V

St. Gabriel's

 

 

 

 

Cup Semi-Finals

 

 

1)

 Winners B)

V

Winners A)

 

 

 

2)

Killannin

V

Monivea-Abbey

 

 

 

 

Championship Final

 

 

 

Winner 1

V

Winner 2

 

 

 

 

Shield Final

 

 

 

Runners Up 1

V

Winner 2

 

 

 

 

 

 

 

Minor C Championship Administrator - Anthony Finnerty (086-6071537)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

COUNTY GALWAY LADIES UNDER 16 CHAMPIONSHIP 2012

 

N.B. 1st named Team at Home until Final

(Games to be played on or before date specified)

 

UNDER 16 A

 

 

Quarter-Finals - Monday September 3rd 

 

 

 

1. Kilkerrin-

    Clonberne

V

Corofin

 

 

 

 

2. Naomh Mhuire

V

Tuam-Cortoon

 

 

 

 

3. Maigh Cuilinn

Bye

 

 

 

 

 

4. Claregalway

     Green

V

Annaghdown

 

 

 

 

Semi-Finals - Monday September 17th  

 

 

 

A) Winners 4

V

Winners 1

 

 

 

 

B) Maigh Cuilinn

V

Winners 2

 

 

 

 

Championship Final - Saturday October 13th 

 

 

 

Winner A

V

Winner B

 

 

 

 

 

UNDER 16 B

 

Quarter-Finals - Monday September 3rd 

 

 

 

1. Mountbellew-                    

    Moylough 

V

Milltown

 

 

 

 

2. Micheál

    Breathnachs

V

Glenamaddy- Williamstown

 

 

 

 

3. Caltra-Cuans

V

St. Mary's

 

 

 

 

4. Menlough-

    Skehana

V

Ballinasloe

 

 

 

 

Semi-Finals - Monday September 17th  

 

 

 

A) Winner 4

V

Winner 1

 

 

 

 

B) Winner 3

V

Winner 2

 

 

 

 

Championship Final - Saturday October 13th  

 

 

 

Winner A

V

Winner B

 

 

 

 

Under 16 A & B Championship Administrator - Maura Burke (086-8032046)

 

COUNTY GALWAY LADIES UNDER 16 CHAMPIONSHIP 2012

 

 

UNDER 16 C

 

Quarter-Finals - Monday September 3rd 

 

 

 

1. Killannin

V

St. Michaels

 

 

 

 

2. Claregalway

     Gold

V

Naomh Anna, Leitir Móir

 

 

 

 

3. Dunmore

V

An Fhairche

 

 

 

 

4. An Cheathrú Rua

V

Caherlistrane

 

 

 

 

Semi-Finals - Monday September 17th   

 

 

 

A) Winner 4

V

Winner 1

 

 

 

 

B) Winner 3

V

Winner 2

 

 

 

 

Championship Final - Saturday October 13th  

 

 

 

Winner A

V

Winner B

 

 

 

 

 

 

UNDER 16 D

 

Quarter-Finals - Monday September 3rd 

 

 

 

1. Glinsk

V

Na Piarsaigh

 

 

 

 

2. St. Gabriel's

V

Monivea-Abbey

 

 

 

 

3. Bearna

V

St. Brendan's

 

 

 

 

4. St. Fursey's

V

Gráinne Mhaols

 

 

 

 

Semi-Finals - Monday September 17th    

 

 

 

A) Winner 4

V

Winner 1

 

 

 

 

B) Winner 3

V